Türk Sinemasının Efsane Oyuncusu 92 Yaşında

Türk sinemasının en ünlü ve başarılı oyuncularından biri olan Münir Özkul bugün 92. yaş gününü kutluyor.

Türk sinemasının en ünlü ve başarılı oyuncularından biri olan Münir Özkul bugün 92. yaş gününü kutluyor. Yeşilçam’da birçok filmde boy göstermiş usta isim, başarılı filmlere imza atmıştır. İzleyenlerin karşılarına, Mahmut Hoca, Yaşar Usta gibi efsaneleşen isimlerle çıkan usta oyuncu, Mavi Boncuk, Gülen Gözler, Bizim Aile, Neşeli Günler ve Hababam Sınıfı gibi birçok filmlerde seyircinin gönlüne taht kurmuştur.

Türk sinemasının sevilen oyuncusu, filmlerinde insanlara çok yoğun duygular yaşatmıştır. Mutlu olabilmeyi, üzülüp ağlamayı, birlik ve beraberliği, her zorluğun altından kalkabilmeyi, hem komik hemde hüzünlü yanları ile birlikte izleyenlere aşılamayı başaran ender sanatçılardan birisi olmuştur.

MÜNİR ÖZKUL KİMDİR?

Münir Özkul, 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul’da doğan sinema ve dizi sanatçısıdır. Oyuncu İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur. Sanat hayatına lise dönemlerinde tiyatroculuk ile giriş yapmıştır. Eğitimine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümlerinde devam etmiştir. 1948 yılında Ses Tiyatrosu’nda, ‘Aşk Köprüsü’ oyununda gösterdiği performans ile profesyonel oldu. Bu dönemlerde pek çok tiyatro oyununda başarı gösterdi.

Oyuncu sanat hayatı boyunca 200’den fazla filmde boy göstermiştir. Sev Kardeşim filmindeki başarısı ile 1972 Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Karakter Oyuncu ödülüne layık oldu. Bizim Aile filmindeki Yaşar Usta rolüyle de 1977 Azerbaycan Film Festivali'nde özel ödülün sahibi oldu.

Yorum Yaz

Diğer Kültür - Sanat Haberleri