Türk havacılık tarihinde önemli bir yere sahip olan pilot ve mühendis Vecihi Hürkuş'u anlatan film çekiliyor. ‘Hürkuş’ adında çekimi devam eden film, usta pilotun hayatını anlatacak.

Yönetmen koltuğunda Kudret Sabancı'nın oturduğu filmde, Vecihi Hürkuş'a Hilmi Cem İntepe hayat verecek.
Yapımcılığını Eğrikapı Prodüksiyon'un üstlendiği filmde, İntepe'le birlikte, Gizem Karaca, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ali Nuri Türkoğlu ve Fatih Akın gibi isimlerde boy gösterecek.

Söz konusu filmde, Vecihi Hürkuş'un komutanı ve kayınpederi Ratip Albay'ı oynayan Bahadır Yenişehirlioğlu, filme dair yaptığı konuşmada, Şener Şen'in 1977 yılında ‘Gülen Gözler’ filminde ‘Vecihi’nin acemi bir pilot şeklinde gösterildiğini belirterek, ‘Halbıki Vecihi Hürkuş, tam aksine kendi zamanında değeri bilinmeyen bir pilottu. Vecihi, askeri bir personeldir ve rütbesi pilot astsubay başçavuştur. Bununla birlikte, Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nda vazife yapmıştır.’ dedi.

Yenişehirlioğlu, Hürkuş'un, Türk havacılık tarihinde çok önemli isimlerden biri olduğunu vurgulayarak, ‘Türkiye'de ilk uçak tasarımcısı ve üreticisi kendisidir, Türkiye'nin ilk milli uçağını sadece kendisi üretimini yaptı ve tebrik edildi. Ardından yanlış anlaşıldığı için izinsiz uçuşundan dolayı sürgüne gönderildi. Sonrasında Ruslara esir düştü ve Yılanlı Ada olarak tanınan Nargin Adası'ndancesur bir şekilde yüzerek kaçmayı başardı. Bu çok geç kalınan bir çalışmadır. Ama böyle bir Türk kahramanını halkımıza tanıtmaktan büyük gurur duyuyorum.’ açıklamasını yaptı.