Türk Filmleri Cannes Film Festivali'nde

60 ülkeden 8 bin 500 sinema profesyoneli ile 250 satış temsilcisini buluşturacak Cannes Film Festivali'nde Türk yapımlar, uluslararası alanda tanıtılacak.

Türk Filmleri Cannes Film Festivali'nde

Türk Filmleri Cannes Film Festivali'nde

Cannes Film Festivali coronavirüs pandmeisi nedeniyle bu yıl çevrim içi düzenleniyor.

53 filmlik özel seçki ve market bölümüyle başlayan festival 26 Haziran’a kadar devam edecek.

60 ülkeden 8 bin 500 sinema profesyoneli ile 250 satış temsilcisini buluşturacak festivalde Türk sinemasının uzun ve kısa metraj ile belgesel türlerinde üretilmiş ya da geliştirme aşamasındaki yapımları uluslararası alanda tanıtılacak.

53 filmlik özel seçki, Venedik ve San Sebastian gibi önemli festivallerde "Cannes 2020" etiketiyle sinemaseverlerle buluşacak.

Bu yıl film yarışması yapılmayacak olan Festivalin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı iş birliğiyle organize edilen Türkiye bölümünde "Filming in Turkey"in tanıtımı yapılacak.

Uluslararası sinema profesyonellerine, yeni sinema yasasıyla yürürlüğe giren ve yabancı film yapımcılarına Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30'una kadarının iade edilebilmesine imkan sağlayan "Yabancı Film Yapım Desteği" tanıtılacak.

Balkaya "Cinefondation L'Atelier" bölümünde

Türkiye bölümünde yer alan satış ajansları da "7. Koğuştaki Mucize", "Biz Böyleyiz", "Ömer ve Biz", "Deliler" ve "Ailecek Şaşkınız" gibi ilgiyle izlenen, Türk yapımı ödüllü filmleri tüm dünyanın beğenisine sunacak.

Son filmi "Kız Kardeşler" olan, 2019 yılında Berlin Film Festivali'nde büyük ödül için yarışan Emin Alper de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen yeni film projesi "Balkaya" ile Cannes Film Festivali'nin önemli bölümlerinden "Cinefondation L'Atelier" film geliştirme programında yer alacak.

Bu yıl 16'ncısı düzenlenecek "Cinefondation L'Atelier" programına 15 proje seçilme başarısı gösterdi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR