Bağımsız Bosna Hersek'in Bilge Kral olarak bilinen ilk cumhurbaşkanı rahmetli Aliya (Alija) İzetbegoviç'in sosyal ve siyasi hayatını anlatan ‘Alija’ dizisi, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da tanıtımı gerçekleştirildi. Dizi ülkemizde ve TRT'de ekranlara gelecek

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliğinde, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ve yapımcı Muhammed Hakan Sancaktutan’ın katılımı ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirildi.

TRT Genel Müdürü Eren, merhum Bilge Kral’ın, haksızlıklara, asimilasyonlara ksrşı izlediği politikaların yanında, bir kimlik mücadelesi vererek, vatandaşlarına ve milli unsurlarını korumuş ender liderlerden biri olduğuna dikkat çekerek, ‘Bosna Hersek'in en sıkıntılı dönemlerinde sergilediği erdemli mücadelesi asla unutulmayacaktır.’ dedi.

Eren, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Bakir İzetbegoviç'e ve diziye destek olan tüm herkese şükranlarını ileterek, ‘Büyük lider Aliya İzetbegoviç'i doğru bir şekilde anladığımızı umuyorum. Başta Aliya İzetbegoviç’e sonrasında sayın ailesine layık bir çalışma yapmak öncelikli hedeflerimiz arasında.’ dedi.

Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Koç, Bilge Kralin, bir liderin taşıdığı tüm vasıfları taşıdığını belirtti.