Hepimizin Savaş ve Bariş, Diriliş, Anna Karanina gibi başyapıtlarında tanırız ünlu rus yazar Tolstoy'u. Kaleme almıs olduğu eserlerin sayfaları arasında dolaşırken zihnimizde canlanan karakterleri yaşananlar okuyan herkesi mutlaka etkilemistir. Sayfaların arasından farklı boyuttaki o havayı tenefüs etmişizdir çoğu zaman. Başarılı yazar Tolstoy'un hayatına baktığımızda bu basarının tesadüf olmadığını prensiplerinin ve hayata karşı tutumunun ona başarı merdivenlerını çıkarken yardım ettiğini görürüz. En önemli alışkanlıklarından bazıları şöyleydi :
- Düzenli bir şekilde günlük tutardı böylece her gün kişisel olarak gelişimine öğrenmeye zaman ayırırdı.
-Tolstoya göre hayatında herseyin bir sebebi ve sonucu vardı ve bu sebepler mutlaka ilahi bir sıralanısa göreydi
-Tatlı yemezdi, 
-Çok uymazdı genelde sabah 5'te kalkardı ve sadece bir işle uğraşırdı farklı işleri birarada yapmazdı. 
-Başkalarının ne düşündüğü ve söylediği ile ilgilenmezdi zaman zaman planlarında geri kalıp başarısızlığa uğrasada başarısızlığı hayatında bir basamak olarak degerlendirirdi. 
-Tolstoy yaşanılan karmaşık dünya içinde basit yaşayarak hayatın asıl anlamını böyle bulma amacı vardı.
-Stres ve panik oldugu zamanlarda durgun kalmayı tercih edip ağaçları ve gökyüzünü izler kendini sakinleştiridi. 
- Kendi kendini motive eden bir kişiydi. Umutsuzluk başarısızlık nedir iyi biliyordu ve böyle durumlarda kendi kendini ayağa kaldırmak için harekete geçme konusunda kendine telkinlerde bulunuyordu.
-İyilik yapmanın önemini ve dünyayı güzelleştirecegini biliyordu lakin iyilik kavramını bilmeyen insanların yasamı zorlaştırdıgını düşünüyordu.