Tiyatro Külliyen Ekibinden Sokakta Tiyatro

Tiyatro Külliyen kamyonet kasalarını sahneye dönüştürerek 4 kişiden oluşan 3 ayrı ekiple coronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde sokaklarda tiyatro gösterisi sunuyor.

Tiyatro Külliyen Ekibinden Sokakta Tiyatro

Tiyatro Külliyen Ekibinden Sokakta Tiyatro

Kağıthane Belediyesi'nin desteğiyle ilçe sokaklarındaki vatandaşları eğlendiren Tiyatro Külliyen, "Gezen Tiyatro" adı verilen etkinliklerde Hacivat-Karagöz, İbiş, Nasrettin Hoca, Keloğlan, meddah ve palyaço karakterlerinde sokakları gezerek corona günlerinde vatandaşlara tebessüm ettiriyor.

Balkonlarından gösterileri izleyenleri, araç sürücülerini, polis ve zabıtaları kamyonetten selamlayan ekip, müzik yayını da yapıyor.

İnsanların evde daha fazla zaman geçirdiği bu süreçte, Tiyatro Külliyen ekibi, kamyonet kasalarını sahneye dönüştürerek 4 kişiden oluşan 3 ayrı ekiple başta çocuklar olmak üzere tüm ilçe halkını eğlendiriyor.

Etkinliklere çocuklar ve aileleri de cam ve balkonlara çıkıp eşlik ediyor.

Tiyatro Külliyen Genel Sanat Yönetmeni Osman Doğan, "Önce çocukları güldürelim. Oyunculuk üzerine eğitimler verelim' dedik. Sonrasında yurt içinde ve yurt dışında turneler başladı. Şu anda Türkiye'nin ve dünyanın bir çok kentinde tiyatro oyunları sahneleyen ve Kulis Tiyatro adlı bir dergi çıkaran bir grup haline geldik." diye konuştu.

Tiyatro Külliyen'in coronavirüs salgınından dolayı faaliyerleri durunca Kağıthane Belediyesi'nin desteğiyle ilçe sokaklarında tiyatro oynadıklarını belirten Doğan, şu ifadeleri kullandı:

"Kağıthane Belediyemiz sağ olsun, 'açık havada çocuklara yönelik bir tiyatral etkinlik yapalım, bu ramazan onlar bize gelemiyor, biz onlara gidelim' şeklinde böyle bir çalışma yaptı. Bu vesileyle de evden çıktık. Yoksa 2 aydır evde oturuyoruz. Öyle bir şey yapalım ki insanlar evden çıkmasın, aynı zamanda eğlendirelim çocuklarımızı, ramazanı da unutturmayalım diye bir istişare sürece oldu. Bunun sonucunda böyle bir çalışmanın uygun olacağını söylediler. Bizler de bunun üzerine ekibimizi organize ettik. Oyunlarımızı düzenledik. Son günlerde bazen araç üstünde bazen de sokağa inerek, balkondan balkona, camdan cama yaptığımız yarışmalarla ramazan eğlencelerini devam ettirmeye çalışıyoruz."

GÖSTERİLERE ÇOCUKLARIN İLGİSİ BÜYÜK

Doğan, "Sosyal mesafeyi, temizliği biraz oyunların içine serpiştirerek, hem eğlendirelim hem de çocuklara bilinç kazandıralım istedik." dedi.

Gösterilerin özellikle çocuklar tarafından büyük beğeniyle karşılandığını belirten Doğan, "Sadece çocuklar değil, yaşlılar, gençler de biz sokağa girdiğimizde bir anda pencerelere doluşuyor, balkonlara çıkıyor. Sevgi gösterileri bizi inanılmaz mutlu ediyor. Ramazan ayındayız, oruç tutuyoruz bu performansı sergilemek gerçekten zor. Onların balkonlardan, pencerelerden verdiği enerji bizi gerçekten bu işe daha çok tutunduruyor. Sıcak da olsa, güneş de olsa yine de devam ediyoruz oyunlarımıza." diye konuştu.

Sosyal medyadan çok olumlu tepkiler aldıklarını, başkalarından da sokaklarında oyun sergilemeleri için davet aldıklarını dile getiren Doğan, sokakta tiyatro yapmanın kendileri açısından da motive edici olduğunu söyledi.

sokakta tiyatronun hem kendilerini hem vatandaşı motive ettiğini belirten Doğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz tiyatrocular ayın 3'te 2'sini şehir dışında ve yurt dışında geçiren insanlarız. Çok nadir eve uğruyoruz. Bu dönemde iki ayı aşkındır evde oturuyoruz. Bu anlamda belediyelerin bu çalışması bizim için bir soluk oldu. Hem madden ama daha çok manen. Evde hanıma, çocuklara tiyatro yapmaktan onları da bıktırmıştım. Güzel oldu, bu enerjimizi çocuklara böylelikle yansıtıyoruz."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR