Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ortaklığıyla beraber hazırladığı ve 200 üniversite öğrencisinin 18 Afrika ve Ortadoğu ülkesine gitmesini amaçlayan etkinlik doğrultusunda giden gönüllü gençler, Yumbe İlkokulu ve radyosunda çalışarak eksiklikleri giderdi.

TİKA'nın gönüllü gençleri, ‘2017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı’ içeriğinde gittikleri Uganda'nın başkenti Kampala'da gerçekleştirdikleri ziyaretlerin ardından 600 kilometre uzaklıkta bulunan Yumbe şehrine geçtiler.

Hemen hemen 13 saat süren zorlu kara yolculuğundan sonra şehre ulaşan gönüllü gençler, bölge sakinleri ile beraber Yumbe İlkokulu ve radyosu binasının tadilat çalışmalarını tamamladılar.

TİKA TUNUS’TA BİLİM SARAYI İNŞA EDİYOR

Üniversite gençlerinden meydana gelen TİKA'nın gönüllü vatandaşları, öncelikle başkent Tunus'un 160 kilometre mesafesinde bulunan Monastir Bilim Sarayı'nda Tunuslu öğrencilere fizik ve kimya derslerinde deneyler yaparak yardımcı oldu.

Gönüllülerden olan kimya öğretmeni Büşra Buluş, Monastir Bilim Sarayı'na fizik, kimya, biyoloji, matematik, teknoloji ve mucitler atölyesi olarak 6 bölüm oluşturduklarını ifade etti.

Buluş, Tunus’un çok önemli bir yer olduğunu belirterek, ‘İslam alemine bir şeyler kazandırmak istediğimizde akıllara öncelikle Endülüs geliyor. Endülüs’ün bilim genleri ise Tunus topraklarınca bulunuyor.’ dedi.