Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) çalışmalarında, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun (TRT) ortaklığında hazırlanan 12017 Afrika Tecrübe Paylaşım Programı’ doğrultusunda Tunus'a giden gönüllü vatandaşlar, burada faaliyetlerine başladı.

Üniversite gençlerinden meydana gelen TİKA'nın gönüllü vatandaşları, öncelikle başkent Tunus'un 160 kilometre mesafesinde bulunan Monastir Bilim Sarayı'nda Tunuslu öğrencilere fizik ve kimya derslerinde deneyler yaparak yardımcı oldu.

Gönüllülerden olan kimya öğretmeni Büşra Buluş, Monastir Bilim Sarayı'na fizik, kimya, biyoloji, matematik, teknoloji ve mucitler atölyesi olarak 6 bölüm oluşturduklarını ifade etti.

Buluş, Tunus’un çok önemli bir yer olduğunu belirterek, ‘İslam alemine bir şeyler kazandırmak istediğimizde akıllara öncelikle Endülüs geliyor. Endülüs’ün bilim genleri ise Tunus topraklarınca bulunuyor.’ dedi.

Etkinlikte bulunan öğrencilere yardımcı olan Misafir Derneği görevlilerinden Fatih Karaduman da buraya kazandırdıkları fizik, kimya ve biyoloji gibi fen bilimleri ile matematik, el becerileri ve zeka oyunlarını içeren yerlere öğrenciler tarafından büyü ilgi gösterildiğini dile getirdi.

TİKA'da uzman olarak çalışan Halil İbrahim Başaran da ‘Tecrübe Paylaşımı Programı bünyesinde 18 ülkede insanlığa katkı sağlayacak faaliyetlerde bulunuyoruz.’ dedi.