Teröristlerin saldırıları sonucu Şırnak, Diyarbakır ve Mardin'de hasar gören ve içlerinde tarihsel değer taşıyan camiler devletin yardımıyla tamir edildi. Camilerle birlikte hasar gören Kur'an kurslarıda onarıldı.Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, konuşmasında ihtiyaç duyulan yerlere cami yaptırmanın yanında hasar gören camileri onarmayıda amaçladığını söyledi. Camilerin onarılmasının üzerinide düşün bir görev olarak gören Yavuz Ünal, bunun Allah'a karşı bir sorumluluk olduğundn bahsetti. 

PKK'lı teröristler tarafından hasar gören camilerin çoğunun ihtiyaçları giderildi. Camiler ve Kur'an kurslarının onarımında önceki hallerine uygun olarak çalışıldı. Camilerin tarihi önemini kaybetmemeye özen gösterilerek çalışmalara devam ediliyor. Onarım ve yenileme çalışmaları devlet desteği ile gerçekleşti. Teröristler tarafında zarar gören camilerin tamamının onarılmasına az kaldı.Yavuz Ünal, Devlet eliyle gerçekleşen bu çalışmaların soncunda mimarelerden tekrar ezan sesinin işitileceğini vurguladı.

Şırnak, Diyarbakır ve Mardin'de camilerin önemli bir yeri bulunduğunu söyleyen Yavuz Ünal, camilerin tarihi değerlerinin değiştirilmeyeceğinide belirtti. Bu konuda milletce ne kadar hassas olduğumuzu dile getirdikten sonra restorasyonu yapılmış ve yapılacak olan camilerin asıl mimarisine uygun olarak çalışılacağını, değer kaybettirmek istemedklerini söyledi.