Hocapaşa Kültür Merkezi’nde 2013 yılından şimdiye kadar gösterilen ‘Beyazgül Dans Gösterisi’, Türk dansçılar tarafından eğitilen Tayvanlı dansçıların sergilediği gösteri aynı ülkede düzenledikleri etkinlikle büyük ilgi gördü.

Edinilen bilgilere göre, Lale Devri'nde Hollanda Konsolosu ile bir cariyenin arasında olan dram yüklü aşk hikayesini anlatan gösteri, harem hayatı, doğum etkinliği, askerler eğitimleri ve Patrona Halil İsyanı gibi tarihte ilgi gören konular danslar eşliğinde izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı. İzleyenlerin büyük ilgi gösterdiği gösteri, kostümler, müzikler ve video mapping'in bir koreografiyle birlikte harmanlanmasıyla oluşuyor.

Beyazgül'ün Tayvan'da etkinlik yapması için, 2014 yılında bu etkinliğe katılan ve ve Taipei'de bir grubun yöneticisi olan eski dansçı Violet Lee'den teklif geldi.

Lee, sahne programını kendi ülkesinde, Tayvanlı ve Türk dansçılarla beraber göstermek istedi. Lee, teklifini olumlu karşılayan Hocapaşa Kültür Merkezi Başkanı Kemal Çakırgöz, sanat yönetmenleri Vildan Kavakgil ve Özge Akıncı’ya karşı teşekkürlerini dile getirdi.

Lee, Türk dans kültürünün sahip olduğu zengin gösterilerin Tayvanlıları etkileyeceğinden çok emin olduğundan bahsetti. Etkinliğin sonunda da izleyenlerin tepkilerinden bu konuda haklı olduğunu gösterdi. Lee, Türk sanatçılarla iş birliğinin devam etmesini istediğini dile getirdi.