Tarihte bugün: 17 Haziran'da meydana gelen hadiseler:

1-1930 yılında ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Adile Naşit İstanbul'da dünyaya geldi. Türk sinemasının sevilen oyuncularından birisi olan Adile Naşit, özellikle çocuklar tarafından pek seviliyordu. Sanatçı bir çok filme ve tiyatroya adını yazdırmış ve bu alanlarda başarılı örnekler ortaya çıkarmıştı. 11 Aralık 1987 yılında İstanbul'da vefat etmiştir.

2- 1462 yılında Kont Drakula ya da Kazıklı Voyvoda veya Vlad Ţepeş isimleri ile bilinen Eflak Prensi III. Vlad, gecenin karanlığından faydalanıp  Fatih Sultan Mehmed'e başarısız bir suikast teşebbüsü gerçekleştirdi. Başarısızlığının ardından kaçtı.

3- 1970 yılında Meclis, "15-16 Haziran" işçi eylemleri sonrasında ülkede sıkıyönetim ilan etti. Vatandaşlara sokağa çıkma yasağı kondu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yöneticileri ise gözaltına alındı.

4-1980 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanı ve eski milletvekili Mehmet Zeki Tekiner öldürüldü. Cenaze töreninde  Bülent Ecevit'te bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi heyetine Ülkü Ocaklılar taşlı sopalı saldırıda bulundu.

5- 1992 yılında yeni yapılan Galata Köprüsü vatandaşların hizmetine sunuldu. Köprünün açılışı törenle gerçekleşti. 

6- 2015 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel vefat etti.