Tarihte bugün 29 Haziran’da meydana gelen önemli havadisler:

1- 1868 yılında Namık Kemal ve Ziya Paşa’nın ortak olarak, Yeni Osmanlılar Cemiyeti’nin yayın organı olarak planlanan Hürriyet gazetesi, Londra’da yayınlanmaya başlandı. Hürriyet adını ilk olarak taşıyan gazetedir. Gazetenin ilk sayılarında Ziya Paşa ile Namık Kemal ortak çalışmışlardır. Gazete yüzüncü sayısına kadar yayımlanabilmiştir.

2- 1900 yılında dünya edebiyatının en sevilen kitaplarından biri olan ‘Küçük Prens’in yazarı Fransız romancı ve pilot Antoine Saint-Exupery doğdu.

3- 1923 yılında İstanbul işgal altında iken Fenerbahçeliler, işgal kuvvetlei ile oynadığı ‘General Harrington’ kupasını kazandı.

4- 1925 yılında Diyarbakır İstiklal Mahkemesi´nce idama mahkûm edilen Şeyh Said ile arkadaşları idam edildi.

5- 1934 yılında 157 veya 160 yıl yaşamış, Türkiye’nin en uzun yaşayan insanı olan Zaro Ağa vefat etti. Ağa’nın iç organları incelenmek için alındı.

6- 1939 yılında Hatay Devlet Meclisi’nde oy birliğinin sağlanması sonucu Türkiye’ye katılma kararı aldı.

7- 1995 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Ankara'nın Hitit Güneşi amblemini değiştirdi. Ankara'nın yeni amblemi cami oldu.

8- 1999 yılında vatana ihanet etme suçundan Abdullah Öcalan, idam cezasına çarptırıldı.

9- 2002 yılında Dünya Kupası'nda Türkiye Milli Futbol Takımı, Güney Kore'yi 3-2 yenerek dünya üçüncüsü oldu. Hakan Şükür maçın 11. saniyesinde ilk golü atarak Dünya Kupa'sı tarihinin en çabuk atılan golünü kaydetti.

10- 2006 yılında Terörle Mücadele Yasası, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edildi.