Tarihte bugün 28 Haziran’da meydana gelen önemli havadisler:

1- 1862 yılında ünlü edebiyatçılardan Şinasi tarafından Tasviri Efkar gazetesi çıkarılmaya başlandı. Tasviri Efkar, havadis ve kültürel bilgilere dayali Osmanlı gazetesidir. Şinasi, Fransa’ya gittikten sonra Namık Kemal gazeteyi çıkarmaya devam etmiştir.

2- 1894 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde İşçi Bayramı resmi tatil olarak kabul edildi.

3- 1914 yılında Avusturya arşidükü Franz Ferdinand ve eşi Sophia’nın, Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip’i öldürmeleri üzerine I. Dünya Savaşı başladı. Sırp milliyetçinin ölmesi savaşın gerçek nedeni olmamasına rağmen bardağı taşıran son nokta görevini görmüştür.

4- 1919 yılında I. Dünya Savaşı sonunda, İtilaf Devletleri ile Almanya arasında Versay Anlaşması imzalandı. Anlaşmanın gerçek adında Versay kelimesinin geçmemesine rağmen, anlaşma imzalandığı sarayın adı ile anılmaktadır.

5- 1933 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu oluşturuldu.

6- 1938 yılında Türk Basın Birliği’nin kuruluş kanunu kabul edildi.

7- 1967 yılında Doğu Kudüs, İsrail tarafından işgal edildi.

8- 1984 yılında 13 ilde sıkıyönetim kaldırıldı. Bu illerden 7'sinde olağanüstü hal ilan edildi; 4 ilde uygulanmakta olan olağanüstü hal uygulamasına son verildi.

9- 2004 yılında NATO Zirvesi İstanbul’da, 20 ülkenin liderlerinin katılmasıyla başladı. ‘NATO ve Bush Karşıtı Birlik’ üyeleri NATO zirvesini protesto eylemleri yaptı. Polis eylemcilere biber gazı, gözyaşartıcı bomba ve copla müdahalede bulundu.

10- 2016 yılında İstanbul’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde silahlı ve bombalı saldırı gerçekleştirildi. Türkiye ‘de ve KKTC’de bir günlük yas ilan edildi.