Tarihte bugün 24 Haziran’da meydana gelen önemli havadisler:

1-1542 yılında İspanyol kaşif Francisko de Orellana Amerika’da Amazon nehri kıyısında yerliler tarafından saldırıya uğramasını, kendi hükümdarı Şarlken’e kadın savaşçılar olarak anlattığı için, bu nehre kadın savaşçı anlamına gelen Amazon adı verilmiştir.

2- 1854 yılında Çarlık Rusya’sı ordularının savaş meydanını terk edip geri çekilmesiyle Silistre Zaferi kazanıldı. Osmanlı Devleti için önemli yerlerden biri olan Silistre, 1854 yılının Mayıs ayında Ruslar tarafından işgal edilmişti. Türk askerinin göstermiş olduğu kahramanlıktan dolayı Rus askerleri geri çekildi.

3- 1917 yılında Halep’te Enver Paşa başkanlığında Türk ve Alman komutanların katılmasıyla yapılan toplantıda General Falkenhein komutanlığında Yıldırım Ordular Grubu kurulması kararı alındı.

4- 1936 yılında Türkiye Milli Basketbol Takımımız ilk maçını Yunanistan ile yaparak 49-12 mağlup geldi.

5- 1938 yılında Türkiye, Hatay’da bulunan Milletler Cemiyeti Komisyonu ile tüm ilişkilerini kestiğini bildirdi. Hatay’da siyasi partiler feshedildi.

6- 1957 yılında Amerikalı birisi tarafından gökyüzünde uçan nesnelerin olduğu iddia edildi ve basında ilk kez uçan daire terim kullanılmaya başlandı.

7- 2009 yılında Almanya’nın mağaralarının birinde en eski el yapımı müzik aleti bulundu. Flüt kuş kemiğinden yapılmış olup, 35 bin yıllık olduğu belirlendi.