Tarihte bugün 23 Haziran’da meydana gelen önemli havadisler:

1- 656 yılında Hz. Ali’nin ölümünden sonra Ali bin Ebu Talip halife seçildi.

2- 1868 yılında ABD´li mucit Christopher Latham Sholes çalışmalarını yoğunlaştırarak Glidden ve Soule iler birlikte ilk yazı makinasının patentini aldı. Sonrasında makinayı gelitirerek iki patent saha almıştır.

3- 1939 yılında Fransa ve Türkiye arasında imzalanan antlaşmayla Hatay Fransız egemenliğinden kurtuldu. Fransa Hatay üzerindeki bütün hak ve iddialarından vazgeçerek şehrin Türkiye'nin bir ili olarak kabul etti.

4- 1941 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasında Türk gemisi Refah Şilebi bir denizaltı tarafından batırıldı. Meydana gelen olayda 168 kişi hayatını kaybetti.Bu saldırıyı hiçbir ülke üstlenmedi için gemiyi kimin batırdığı açığa kavuşmadı.

5- 1942 yılında Resmi Gazetede ilan verilerek altı ve daha fazla çocuğu olan aileler için ikramiye verilmesi kararlaştırıldı.

6- 1954 yılında Profesör Nüzhet Gökdoğan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi dekanlığına getirildi. Gökdoğan ilk kadın dekan olarak tarihe geçti.

7- 1975 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş'in Diyarbakır gezisinde olaylar çıktı. 1 asker, 1 sivil ölürken 46 kişide yaralandı. Türkeş bir yıl sonra aynı gün tekrar Diyarbakır'a gitmek istedi. Tepkiler üzerine gezi iptal edildi.