Tarihte bugün 23 Ağustos’ta meydana gelen önemli havadisler

1- 634 yılında dört halifenin ilki olan Hz. Ebu Bekir vefat etti. Halife, Fil Vakası’ndan 3 yıl sonra Mekke’de doğmuştur. Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Erkam b. Ebü’l Erkam’ın evinde olduğu zaman İslamiyet’i kabul ederek Müslüman oldu. Peygamber Efendimizin en yakın dostlarından biridir.

2- 1305 yılında ‘Cesur Yürek’ filminin konusunu aldığı İskoç yurtsever Sir William Wallace, işkence edilerek Londra’da öldürüldü.

3- 1514 yılında Yavuz Sultan Selim’in komutanlığını yaptığı Osmanlı ordusu, Çaldıran'da Şah İsmail'in ordusunu yenilgiye uğrattı. Çaldıran savaşı Osmanlı Devleti’nin galibiyeti ile sonuçlandı. Bu savaştan sonra Safevi Devleti’nin Anadolu topraklarındaki hakimiyet emelleri engellenerek Anadolu’nun güvenliği sağlandı.

4- 1921 yılında Sakarya Meydan Savaşı, Yunan ordusunun saldırıya geçmesi ile başladı. Bu savaş Türk milleti için ciddi bir savaş olmuştur.

5- 1923 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Lozan Antlaşması onaylandı. Anlaşma, Türklerin şerefli mücadelesinin zaferle sonuçlanması açısından önemlidir.

6- 1925 yılında Atatürk Kastamonu’ya gelerek, Şapka ve Kıyafet Devrimini başlattı. Kıyafet devriminin ilk işareti böylece verildi.

7- 1939 yılında Hitlerin Polonya’ya saldırmasının önünü açan Saldırmazlık Paktı imzalandı. Pakt Almanya ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler birliği arasında imzalandı.