Tarihte bugün 19 Haziran'da meydana gelen hadiseler:

1-325 yılında İznik Konsili toplantısı sona erdi.İskenderiyeli iki tanrıbilimci Atanasyus ve Aryus arasında cereyan eden tartışmatüm Hristiyan Kilisesine yayılmıştı. Bu tartışmalar sonucunda ilk konsil İznik'te toplandı. Tartışmlar, kilisede uyuşmazlığa neden olduğu için kimin doğruyu söylediği sonucuna ulaşılamadı. Tartışmanın bir sonuca ulaşası için konsil toparlandı. Konsil sonucunda, Atanasyus'un fikrinin doğru olduğunu açıkladı.

2- 1157 yılında Tapınak Şövalyeleri büyük bir bozguna uğradı, üstatları Bertrand de Blanquefort, komutanları Nur ad-Din Mahmud olan Müslümanlar tarafından esir alındı.

3-1868 yılında Mithat Paşa Emniyet Sandığı´nı kurdu. İlk Memleket Sandığı'nı, Mithat Paşa 1863 yılında Şehirköylü Kasabasında kurmuştu. Türkler arasında zaten var gelenek birbirleri ile yardımlaşma usulu olan imece kavramından esinlenerek oluşturulmuştur. 1867'de  Memleket Sandıkları Nizamnamesi'nin yürürlüğe girmesi ile Osmanlı Devleti'nin her yanında çalışmalar başlanıldı ve uzun bir süre hizmet vermeye devam etti.

4-1862 yılında ABD'de kölecilik yasaklandı. Yeni keşfedilen Amerika kıtası, hem büyük bir alan hemde çok verimli topraklara sahipti. Bu güzel ve verimli toprakların üretime geçmesi için Afrika'dan binlerce insan getirildi. Yolculuk sırasında siyahiler çok kötü şartlar geçirmiş ve büyük kayıplar vermişti. Coğrafi Keşifler sırasında İspanyollar ve Portekizli işgalciler yerli halkı katledip köle olarak kullanmaya başlamışlardı. Köleliğe karşı olan Abraham Lincoln, 19 Haziran 1862'de köleliği kaldırmıştır.

5-1910 yılında Babalar Günü ilk kez ABD'de Washington'un Spokane şehrinde kutlandı. Sonora Dodd, anneler günü gbi babalarında bir gününün olması gerektiğini düşünmekteydi. Annesini kaybedeb Dodd, altı çocuğu tek başına büyüten babasının doğum gününü, babalar günü olarak ilan etti.