Tarihte meydana gelen 5 önemli hadise::

1- 1949 yılında Devlet Tiyatro ve Operası kuruldu.

2- 1962 yılında İlk Türk Otomobili Projesi "Devrim Otomobili" için çalışmalara başlanıldı. 16 Haziran 1961 günü Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Dairelerinin yönetici ve mühendislerinden 20 kadarı Ankara' da bir toplantıda bir araya geldiler. Toplantıya başkanlık eden Genel Müdür Yardımcısı Emin BOZOĞLU, Ulaştırma Bakanlığından alınan bir yazı okumakla görevlendirildi. Yazıda ''Ordunun cadde binek ihtiyacını karşılayacak bir otomobil tipinin geliştirilmesi'' görevinin TCDD İşletmesine verildiği ve bu amaçla 1.400.000.-TL ödenek ayrıldığı belirtiliyordu. 23 Türk mühendisinin 129 günlük insanüstü gayretiyle ortaya çıkan 3 prototip çıkartılmış, 29 Ekim 1961 sabahı Türkiye' de yapılan bir otomobil, kaportası pürüzsüz olmasa da, kendi tekerlekleri üzerinde ve yine Türkiye' de yapılan kendi motorunun gücüyle Büyük Millet Meclisi binasının önüne götürülerek Cumhurbaşkanı Cemal GÜRSEL Paşa' ya, bir ikincisi Paşa' yı Anıtkabir' e götürüyor, sonra da Hipodrom' daki geçit resmine katılmıştır.

3- 1964 yılında ABD'li siyah haklarının önderliğini yapan Martin Luther King, Jr. Nobel Barış ödülünü kazandı. Dünya onu savaşa karşı tutumu ve ırkçılığa karşı eşitcilik düşünceleri ile tanımnıştı.

4- 1979 yılında Türk sinemasının sevilen oyuncusu Ayhan Işık hayatını kaybetti. Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim eğitimi gördükten sonra aktörlüğe geçişyapan Işık, 200'ü aşkın filmde başrol oyuncusu oldu. Önemli filmleri arasında "Öldüren Şehir", "Kardeş Kurşunu", "Kanlı Firar" ve "Acı Hayat"'ıo yer alır. Sanatçı, "Örgüt" adlı bir film de yönetmişti.

5- 1983 yılında Milli Güvenlik Konseyi Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin kurulması yasasını onay verdi. Devlet Güvenlik Mahkemeleri 1 Nisan 1984 günü resmen çalışmalarına başladı.