Tarihte bugün 15 Haziranda meydana gelen önemli hadiseler:

1- 1826 yılında yeniçeri ocağı kaldırıldı. Çeşitli nedenler yüzünden 17. ve 18. yüzyıllarda sık sık ayanmalara başlayan yeniçeri ocağı, II. Mahmud tarafından kaldırılarak yerine "Asakir-i Mansure-i Muhammediye" adıyla yeni bir askeri teşkilat kuruldu.

2- 1927 yılında İstanbul Emraz-ı Akliye ve Asabiye Hastanesi yani şimdiki Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi hizmet vermeyee başladı.

3- 1961 yılında ünlü edebiyatçı, yazar ve gazeteci olan Peyami Safa vefat etti. Edebiyat alanında pek çok esere imza atan yazar zaman zaman Nazım Hikmetle çeşitlşi polamikler yaşamıştır.

4- 1968 yılında İstanbul Boğazından denize açılan Sadun Boro, dünya turunu tamamlayarak İstanbula geri döndü. Sadun Boro 1965 yılı Ağustos ayında 'Kısmet' isimli yelkeni ile turuna başlamıştı.

5- 1970 yılında İstanbul'da Devrimci İşci Sendikaları Konfederasyonu'nun yaptığı çağrıda 70 bin işçi direnişe geçti. Direnişin yapılma gayesi ise Sendikalar Kanunu'nda yapılan değişiklikleri protesto etmekti. Direniş iki gün sürdü. Direnişte beş kişi hayatını kaybederken 200'e yakın kişi yaralandı. 

6- 1981 yılında Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) kuruldu.

7- 1984 yılında ölüm orucu tutan Abdullah Meral hayatını kaybetti.