Tarihte bugün: 13 Haziran'da gerçekleşmiş 5 önemli olay;

İNGİLTERE'DE İSYAN

1- 1381 yılında İngilizler ağır bir bunalım hali içerisindelerdi. Demokratik baskılar her zaman olduğundan daha fazla artmıştı. Büyük, küçük tüm işletmelerin durumu vahim bir hal almış, senyörlük gelirlerinde büyük bir azalma meyana gelmişti. Gelirlerinde oluşan azalma nedeniyle senyörler daha sert tepkiler göstermeye başladılar. 1381 baharına gelindiğinde senyörlerin kuyduğu vergiler ve köylülerin sebepsiz tutuklanmaları şiddetli bir siyasi patlamaya neden oldu. Köylüler, Wat Tyler öncülüğünde Londra'yı bastılar. Bazı rahiplerden de destetk gören isyancılar, hükümet binalarını yakarak hapishaneleri boşalttılar.

SÜLEYMANİYE CAMİİ'NİN TEMELLERİ ATILDI

2- 1550 yılında Mimar Sinan, ortaya çıkardığı gözde eserlerinden birii olan Süleymaniye Camii'sinin temellerini attı. Osmanlı Devleti döneminin Mimari eserlerinin en güzellerinden biridir Süleymaniye Camii. İstanbul'da yaşanan onlarca depreme dayanarak yüzyıllardır ayakta kalabilmeyi başarmıştır.

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ KURULDU

3- 1891 yılında İstanbul Arkeoloji Müzesi ziyarete açıldı. Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne miras kalmış en büyük hazinelerden biridir İstanbul Arkeoloji Müzeleri. 

DUYUN-I UMUMİYE İMZALANDI

4- 1928 yılında Türkiye Cumhuriyeti ile Düyun-ı Umumiye (Osmanlı Borçları) alacaklıları arasında sözleşme imzalandı.

5-1951 yılında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Dean Acheson, Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı'nın (NATO) Avrupalı üyelerinden Türkiye'nin pakta kabul edilmesini istedi.

ERZURUM'DA DEPREM 3 BİN KİŞİ ÖLDÜ

5- 1859 -Erzurum'da gerçekleşen şiddetli depremde 3 bin kişi öldü.