Tarihi Silifke Kalesi'nde Kazılar Başladı

Mersin'in Silifke ilçesindeki tarihi kalede sezon kazıları başladı. Çalışmalarda, farklı üniversitelerden 10 bilim insanı ile 15 işçi yer alıyor.

Tarihi Silifke Kalesi'nde Kazılar Başladı

Tarihi Silifke Kalesi'nde Kazılar Başladı

Mersin'in Silifke ilçesindeki tarihi Silifke Kalesi'nde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Boran başkanlığındaki kazı çalışmaları başladı.

Farklı üniversitelerden 10 bilim insanı ile 15 işçinin yer aldığı kazı çalışmalarına 2010 yılında başlandı.

Roma döneminde inşa edilen ve Osmanlı Devleti için de önemli kalelerden biri olan kalede kazı ve restorasyon çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nin ortak projesi olarak hayata geçti.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Boran, "Roma döneminde inşa edilen kale, Bizans döneminde tahkim edilmiş, Karamanoğlu döneminde fethedilen kale, Karamanoğlu ve Osmanlı döneminde Türk-İslam medeniyetinin bir 'Kale Kent'i haline dönüştürülmüştür. Hem mimari parçalarda hem de bulduğumuz cam, metal, seramik malzemeleri burada görmek mümkün." dedi.

Kazılarda Roma, Bizans ve Osmanlı dönemi olmakla birlikte 3 kültür katmanı tespit ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Boran, kazılarda bulunan malzemelerin laboratuvar ortamında gerekli bakım ve onarımlarının yapılarak envanterlerin çıkarıldığını ve daha sonra Silifke Müzesi'ne teslim edildiğini kaydetti.

İLİşKİLİ HABERLER

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR