Suriyeli Ünlü Heykeltıraş Sabah Kasım’ın Heykelleri Büyük Beğeni Topluyor

Suriyeli ünlü heykeltıraş Sabah Kasım Garguli, tarihi Mardin Hurdacılar Çarşısı’nda bulunan atölyesinde heykel ve birçok el sanatını icra ediyor.

Suriyeli Ünlü Heykeltıraş Sabah Kasım’ın Heykelleri Büyük Beğeni Topluyor

Suriyeli Ünlü Heykeltıraş Sabah Kasım’ın Heykelleri Büyük Beğeni Topluyor

Eğitimini Amude'de tamamlayarak Suriye'nin hemen tüm kentlerindeki sanat galerilerinde sergiler açan Garguli, Suriye'de çıkan iç savaş nedeniyle yerini, yurdunu terk edip Türkiye'ye geldi.

Yaptığı eserlerle hayata tutunan ünlü heykeltıraş ve arkeolog Sabah Kasım Garguli, şu sıralar küçük sanat atölyesinde yaşamını sürdürmek için kilden olan taşları işleyip hurdacılık yapıyor.

Genç heykeltıraşlar ve arkeologlar yetiştiren Garguli, besmele çekerek girdiği dükkanında oymak üzere eline kil taşları alıyor, çalışma gözlüğünü takarak işlemeye başlıyor.

Zor ve uzun bir oyma işleminden sonra şekil alan taşları zeytin yağı ile parlatan Garguli, ardından da heykel haline getireceği kil taşı bez ile kuruluyor.

Suriyeli heykeltıraş Sabah Kasım Garguli, "Buraya yerleştim, yapabileceğim ve bana uygun hiçbir iş bulamadım. Heykel yapıyorum, restorasyon çalışmalarında bulunuyorum, böylece sabır gideriyorum. Arkeoloji biliminin değer kaybetmemesi gelecek nesillere aktarılması için uğraşıyorum. Gençler yaptığım çalışmaları gördükçe tarihini tanıyacaklar" dedi.

Sanatını gelecek nesillere aktarmak istediğini vurgulayan Garguli, "Atölyemde Mezopotamya ve Ortadoğu tarihinden olmak üzere Keldani, Sumeri ve Göbeklitepe'den numuneler yer alıyor. Tarih ile ilgilenen kişiler ta Urfa Göbeklitepe'ye kadar gidemeyip, işlediğim heykelleri el sanatları tanıyıp öğrenmeleri için çalışmalarımı sürdürüyorum. Biz bu sanatı ve bilimi ustalarımızdan öğrendik, aynı şekilde bizler de gelecek nesillerimize aktaracağız" şeklinde konuştu

Garguli, arkeoloji bilimini ve heykeltıraş sanatının yitirilmesinden endişe duyduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR