Dünyanın gözde yerlerinden biri olan Sümela Manastırı'nın yer aldığı Karadağ'ın eteklerinde, kaya ve buz kütlelerinin parçalanarak düşmesi sonucunda tehlikeli bir hal olmaması için başlatılan projenin ikinci etabına geçildi.Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü koordinesinde uygulanan kaya ıslahı ve yenileme çalışması kapsamında, Doğu Karadeniz'e gelen turistlerin görmeden gitmedikleri yerlerden olan Trabzon'un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı ve Ören Yeri, 22 Mayıs 2015'den itibaren ziyaretçi girişlerine ara verdi.

Projenin birinci etabı içeriğinde öncelikle manastırın bulunduğu Karadağ'ın kayaç yapısında incelemeler yapıldı ve araştırmalar sonucu hazırlanan rapora göre uygulama çalışması gerçekleştirildi.
Toplam 6 etapta bitmesi düşünülen çalışmanın ilk etabı kısa bir süre önce tamamlandı. Çalışmanın ikinci etaba geçilebilmesi için çıkılan ihaleden olumlu sonuçlar alındı.

İkinci etapta, Sümela Manastırı'nın giriş kapısının üst kısmında bulunan yaklaşık 60 tonluk kayanın parçalara ayrılarak düşürülmesi planlanıyor. Kayanın, çeşitli çalışmalarla parçalanarak kendi yerinden alınması düşünülüyor.
Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, kaya ıslahı ve yenileme çalışmasının toplam maliyetinin 50 milyon lira olduğunu ifade etti.