Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Sultanahmet Camisi Koruma ve Restorasyon Çalışmaları Sözleşmesi imza töreni Sultanahmet Camisi avlusunda Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.Törende konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Sultanahmet Camisinin Türkiye ve dünya için sahip olduğu değerlerden ver öneminden bahsetti.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Sultan Ahmet Camisi Türkiye’nin arda bıraktığı kültürünün, medeniyetinin sembolü olan bir mimari eser. İstanbul'dan ayrı düşünülemeyen bir şaheser. İstanbul'a gelen Müslümanların uğramadan ayrılmadığı gibi yabancı turistlerinde en gözde ziyaret yerlerinden birisidir. Özellikle sadece burayı görmek manevi atmosferini solumak için gelen misafirleri bile bulunmaktadır’ açıklamalarında bulundu.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün ilk kez bu ramazan ayında, Ramazan Bayramı'na yetişmek üzere Osmanlı bakiyesi topraklardan Gazze'de 50 bin gıda kolisi yardımında bulunduğunu söyleyen Kaynak, ‘İlk defa sınırlarımızın dışında Vakıflar Genel Müdürlüğümüz böyle bir hazırlıkta bulundu’ ifadelerini kullandı.Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ise Sultanahmet Camisinin restorasyonunu yapabilmek ve bu çalışmaları görebilmenin bir şans olduğunu söyledi. Caminin yenileme çalışmaları bir hafta içinde başlayacak ve ziyaretleri engellenmeyecek şekilde 4 yıl sürecek.