Sultan Alparslan'ın Tarihe Yön Veren Konuşması

Ordusu ile birlikte Süphan Dağı yanındaki Ahlat kentine gelen Sultan Alparslan, burada bütün güçleri bir kenara bırakarak ordusun karşı yapmış olduğu konuşma bütün tarihin akışını değiştirmeye yetmiştir.

Sultan Alparslan'ın Tarihe Yön Veren Konuşması

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, ‘Savaşa giden yolda galibiyeti getiren detaylar vardır. Sultan Alparslan, askerlerine kendi psikolojisini en güzel şekilde ifade eden bir komutan olduğu gibi savaşta da kendini gösteren çok iyi bir asker olarak tarih sayfalarına yazıldı. Alparslan, kendi ordusuna karşı kullandığı hitabı tarihte çok önemli bir yer tutmuştur. Alparslan, ne kendi gücünün nede ordunun gücünü kullandı. O öncelikle sözün gücünü kullandı.’ dedi.

Tarih sayfalarında milyonlarca savaş mevcuttur. Ancak hiçbir savaş Malazgirt Zaferi gibi bütün dünyayı etkisi altına alan ve etkilerini günümüze kadar sürdüren bir savaş olmamıştır. Yaşandığı tarihten itibaren bugüne ve geleceği dahi içine alan bir savaş özelliğindedir.

Ordusu ile birlikte Süphan Dağı yanındaki Ahlat kentine gelen Sultan Alparslan, burada bütün güçleri bir kenara bırakarak ordusun karşı yapmış olduğu konuşma bütün tarihin akışını değiştirmeye yetmiştir. 946 yıl önce yapmış olduğu bir konuşma günümüzde etkisini devam ettirmektedir. Savaşa giden yolda galibiyeti getiren detay işte budur. Sultan Alparslan sözün gücünü en iyi gösteren komutan olmuştur.

Sultan Alparslan’ın tarihe geçen sözleri şöyledir:

'Bu saatten itibaren size emredici bir hükümdar değilim. Sıradan bir askerim ve burada savaşmaya mecbur olduğumuz olayla karşı karşıyayız. Size emretmiyorum, isteyen benimle savaşır, istemeyen gider'

Yorum Yaz-->