Sular Çekildi, Köylüler Gördükleri Karşısında Hayrete Düştü

Sivas'ta suların çekilmesiyle birlikte ortaya çıkan mezarlar, köy sakinlerini şaşkınlığa uğrattı. Mezarlığı ziyarete giden köy sakinleri ölen yakınlarının kemikleri ile yüzleşti.

Sular Çekildi, Köylüler Gördükleri Karşısında Hayrete Düştü

Sular Çekildi, Köylüler Gördükleri Karşısında Hayrete Düştü

Sivas'ta suların çekilmesiyle mezarlar açığa çıktı. Hafik ilçesindeki köyün baraj suyu altında kalan mezarlık ortaya çıktı. Bunun üzerine mezarlığı ziyaret etmek ve dua etmek için gidenler, ölen yakınlarının kemikleri karşısında şaşkınlığa uğradı.

2009'da inşası biten ve su toplamaya başlayan Pusat içme suyu ve sulama barajı, Pusat köyünü ve Maden köyünün mezarlığını sular altında bıraktı.

6 ay gibi kısa bir sürede su tutmaya başlayan baraj Maden köyünün mezarlığı adeta adaya dönüştü. Bu sene tarımdan dolayı sulama yapılınca barajın suları gitgide çekildi. Bunun sonucunda da uzun süredir suyun altında kalan mezarlarda ortaya çıktı.

Suyun uzun zamandır mezarları aşındırmasından dolayı insan bedenine ait kemikler gün yüzüne çıkmış oldu. Uzun bir aradan sonra suların çekilmesiyle mezarlıkta yatan yakınlarına dua etmek için mezarlığa giden vatandaşlar ise insan bedenine ait kemikleri görünce büyük bir şaşkınlık yaşadı. Tüyler ürperten kemiklerin ve kafataslarının görüntüleri bölge halkını tedirgin ediyor. Öte yandan suyun altında görünen bazı mezarların görüntüsü ise dikkat çekiyor.

Köy sakinlerinden Hasan Selvi, görüntüden rahatsız olduklarını ve yetkililerin kemikleri taşıyabilirlerse memnun olacaklarını söyleyerek, ' Bu baraj 2008 yılında su tutmaya başladı. O günden bu yana pek aşırı sulama yoktu bu yıl aşırı çok olduğu için böyle bir görüntü ortaya çıktı. Burası barajın tam dolu halinde ada gibi gözüküyor ama maalesef şuan öyle değil orası mezarlık. Maden köyünün mezarlığıdır.'

'O kemikler Maden köyünün eski mezarlığına ait rahmetli olanların kemikleri. Tabi önceden böyle bir şey yoktu. Dalgaların vurmasıyla su toprağı almış sonrasın taşlar yüzeyde kalmış ve böylelikle toprağı gittiği için insanların kemikleri yüzeye çıkmış. Su dolunca oraya gitme lüksümüz yok. Uzaktan dua ediyoruz. Sular çekildikçe de böyle bazen gelip atalarımıza dedelerimize dua ediyoruz. Durumun bu şekilde olmasından dolayı köylüler olarak gerçekten rahatsız oluyoruz.'

'Yetkililer inşallah ilerde bu görüntülere çare bulurlarsa veya bu mezarlıkları kemikleri farklı bir bölgeye taşıyabilirlerse tüm köylüler olarak bu duruma seviniriz' açıklamalarında bulundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR