Spirulina, Dünyanın Dengesini Sağlıyor

Dünya üzerinde bulunan bitkilerin en önemli sorumluluğunu Spirılin adı verilen yosun türü almıştır. En fazla proteine sahip olan soya fasulyesinden 20 kat daha fazla proteine sahiptir.

Spirulina, Dünyanın Dengesini Sağlıyor

Spirulina adı verilen yosun türü, proteinli gıdaların başını çeken soya fasulyesinden yirmi kat daha fazla protein üreten bir bitkidir. Spirulina aynı zamanda havayı tüm bitki çeşitlerinden daha fazla temizlediği bilinmektedir. Bu yosun türü dünya üzerindeki hava dolaşımında çok önemli bir yere sahiptir ve yüzde yetmiş oranında protein oluşturmaktadır. Yani dana etinden çok fazla proteine sahiptir. Yaratılan bitkiler içerisinde en önemli sorumluluğu üzerine alan bitki, havayı en çok temizleyen bir besin niteliğindedir. Bitkinin özelliklerinden bir diğeri de erozyona neden olmamasıdır. Yetişmesi için hiçbir tarım ilacına yâda gübreye ihtiyacı yoktur.

Spirulina sadece yüzde beş oranında yağ içermektedir, sıfır kolesterol ve muhteşem bir şekilde vitamin ile mineral bulundurmaktadır. Dünya genelinde oldukça popüler olan bir bitkidir. Bitkinin insan sağlığına faydalarından bir tanesi de bağışıklık sistemi destekleyen bir yapısının olmasıdır. Ürettiği proteinler sayesinde vücudu protein ve tümör hücrelerine karşı korur.

Dünya ve İnsan sağlığı için son derece önemli olan bu bitkinin, beslenme ve sağlıkla ilgili faydaları ilk olarak Aztek medeniyeti zamanında bulunmuştur. Elde edinilen bilgiler Aztek döneminde bu bitkiyi ekmek yapımında kullandıkları yönündedir. Son yıllarda bitkinin yüksek besin içeriği nedeniyle astronotlar için tablet yapılması gündeme gelmiştir.

Yorum Yaz

Diğer Kültür - Sanat Haberleri