Sivas'ta Kale Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

Sivas’ta Gök Medrese ile Ulu Cami'yi bütünleştirecek Kale Projesi çalışmaları sürüyor.

Sivas'ta Kale Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

Sivas'ta Kale Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

Sivas’ta Gök Medrese ile Ulu Cami'yi bütünleştirecek Kale Projesi çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 34 bin metrekare alan üzerinde, tarihi dokuya uygun 100 tesisin yer alacağı proje alanında incelemelerde bulundu.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 100 milyon lira bütçeli projenin yüzde 30’unun tamamlandığını belirterek "Müze Müdürlüğü, ilgili bilim kurulu ve kurumlarla yapılan çalışmalarla, Kale Projesi bu yıl ete kemiğe bürünecek. Yapılan ihaleler var. Yapım işini ihale ederek 2021-2022 gibi bu projeyi tamamlamayı planlıyoruz." dedi.

Çalışmaların istenilen tarihte bitmesi için koordinasyonun gerekliliğine vurgu yapan Bilgin,"Bu koordinasyonun sağlanmasında destek veren Valimiz Salih Ayhan'a teşekkür ediyorum. El birliği ile ilimize değer katacak projeleri bu dönemde tamamlamayı planlıyoruz. Hızlı trenin Sivas'a gelmesi, turizm açısından çok önemli. Bunlardan faydalanabilmek için ilimize katma değer katacak bu tür projeleri bir an önce hayata geçirmemiz gerekiyor." İfadelerini kullandı.

Sivas’a değer katacak proje ile ilgili konuşan Vali Ayhan ise "Bu alanda hukuki süreçler, kamulaştırma faaliyetleri, altyapı çalışmaları, proje onayı, arkeolojik kazılar derken 10 yıllık bir geçmişi var. Projenin tamamlanma aşamasında hızlı trene denk gelmesi de ayrıca önemli. Sivas, geçmişteki derinliğini, kimlikli yapısını koruyarak gelecek için adımlarını bu alanda atacak. Ortak akılla Sivas'ımızın geleceğini inşa edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR