Türkiye'nin doğal güzellikleri ile ünlü ve en önemli turizm yerlerinden biri olan Kapadokya’da sıcak hava balon turları turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Balona binen turistler, balon havalandıktan sonra güneşin doğuşunu izlemenin keyfini sürüyor.

Milyonlarca sene önce Erciyes Dağı, Hasandağı ve Güllüdağ'ından çıkan lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakanın yüzyıllar boyu yağmur ve rüzgarla etkileşimi sonrasında oluşan peribacaları ve doğal kaya oluşumlarını görmek üzere bölgeye birçok turist geliyor ve sıcak hava balonlarına binerek güneş doğmadan semalara yükseliyorlar.

Bölgede bulunan onlarca sıcak hava balonları gün ağarmadan gerekli hazırlıklarını yaparak merakla bekleyen turistleri sepetine alıyor. Hava daha karanlıkken Göreme’den arka arkaya yükselen balonlar, peribacalarıyla süslenmiş vadiler arasında güneş doğuncaya kadar geziyor.

Güneşin doğuşunu gökyüzünde izleyen turistler, karşılaştıkları manzara karşısında hayranlıklarını gizleyemiyorlar. Bu anın fotoğraflarını çekerek ilgi ile izliyorlar.

Turistlerden Chan, balon turunun tahmin ettiğinden daha güzel olduğunu söyleyerek, "Kapadokya'yı ve güneşin doğuşunu gökyüzünden balonun içinden izlemek harika bir şey. Bunu hayal dahi edemezdim. Buraya tekrar gelmeyi çok istiyorum.’ dedi.