24 Temmuz 2019
  • Istanbul 22.22°
  • Ankara 16.67°
  • Izmir 25°
İmsak 03:56
Güneş 05:45
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:36
Yatsı 22:18
BIST102.556
Dolar5,7271
Euro6,3871
Altın261,77

Şevval Orucu Nedir?

'Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur' Hz. Muhammed (s.a.v.)

Şevval Orucu Nedir?

Müslümanlar Ramazan ayını tuttukları oruçlarla, kıldıkları teravih namazlarıyla, okudukları Kur’an-ı Kerim’le, Kadir Gecesi, kalktıkları sahur ve seher vakitleriyle dolu dolu geçirdiler. Ramazan da manevi hayatımızda yaşadığımız atmosteri devam ettirebileceğimiz bir fırsatımız daha mevcut. Ramazan ayından sonra Şevval ayı geliyor ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu ayda altı gün oruçlarını hiç terk etmedi. Müslümanlar içinde pek sevap olan altı günler orucu bayram bittikten hemen sonra başlamaktadır. Allah’ın Şevval orucunu müstehap kılması, vücudu normal düzeye alıştırmada kolaylık sağladığı gibi Ramazanda tutulan oruç ibadetini nafilelerle devam ettirmek içinde bir telkin niteliğindedir.

Ramazan bayramından sonra altı gün oruç tutmak müstehap sayılan bir ibadettir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur” buyurmuştur.Şevval ayında oruç, ardarda tutulduğu gibi ara verilerek de tutulabilir. Bu ayda tutulan oruçlar nafile olup Ramazan ayında kaza olan oruçların yerine geçmez. Ramazan’da tutulamayan oruçlar ayrıca kaza edilmelidir.

Yorum Yaz

Diğer Kültür - Sanat Haberleri