17 Temmuz 2019
  • Istanbul 23°
  • Ankara 23°
  • Izmir 25°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.028
Dolar5,7091
Euro6,4196
Altın258,66

Selimiye 'nin İlmek İlmek İşlenen Camisi

Selimiye Camii, manevi atmosferi ile ziyaret edilen bir yer olmasının yanında mimarisinin eşsiz olması ile sanat tarihçilerinin de ilgisini çekiyor.

Selimiye 'nin İlmek İlmek İşlenen Camisi

Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan bir tarihi eserdir. Türk İslam kültürünün en güzel örnekleri arasına girmiştir. Adeta bir başyapıt sayılan cami muhteşem mimari özelliğinin yanında kendisine yüklenen değerli anlamlara da yer veriyor. Osmanlı Sultanlarının on birincisi olan II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış. Selim’in yaptırmak istediği caminin yerini, bir gece rüyasında Efendimiz H. Muhammed (s.a.v)’in gösterdiği rivayet edilir. Cami Sinan tarafında 6 yılda tamamlanmıştır ve günümüzde hala mimari ve estetik olarak aşılamamıştır.

Selimiye Camii, taşıdığı manevi değerler bakımından birçok insan tarafından ziyaret edildiği gibi, mimarisinin eşsizliği bakımından da sanatseverlerin ve tarihçilerinin ziyaret ettiği bir eserdir. Caminin içerisinde bulunan ters lalenin bir de hikâyesi bulunmaktadır. Kavak meydanına camiyi yapmaya başlayacak olan Sinan, meydanda lale bahçesi bulunan bir teyzeyi ikna etmekte zorlanır. Uğraşları sonucu kadını ikna eden Sinan, bu inatçılığı simgelemek için camide müezzin mahfilinin bir köşesine ters lale yaptırır. Selimiye Camii, dantel gibi ilmek ilmek işlenmiş minberi, süslemeleri ve muntazam planı ile ziyarete gelenleri kendine hayran bırakan bir tarihi eserimizdir.

 

Yorum Yaz

Diğer Kültür - Sanat Haberleri