Samsun'da Tırın Üzerinde Tiyatro Oynayacaklar

Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da ayak basmasıyla Milli Mücadele meşalesinin yakıldığı kurtuluşun simge şehri Samsun'da, 19 Mayıs kutlaması tır üzerine kurulan tiyatro sahnesinde gerçekleştirilecek.

Samsun'da Tırın Üzerinde Tiyatro Oynayacaklar

Samsun'da Tırın Üzerinde Tiyatro Oynayacaklar

Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Milli Mücadele'yi başlattığı Samsun'da 19 Mayıs coşkusu tırın üzerinde kurulacak tiyatroyla yaşatılacak.

Bir tırın dorsesini tiyatro sahnesine çeviren Atakum Belediyesi, 19 Mayıs'ta bu sahnede bir tiyatro organize etti.

Kentin cadde ve sokaklarında dolaşacak tırın üzerinde 13 tiyatrocu Atatürk'ün Samsun'a çıkışını ve "Kuvay-ı Milliye" destanını yeniden canlandıracak.

Vatandaşlar da coronavirüs nedeniyle pencere ve balkonlarından 19 Mayıs coşkusuna şahit olacaklar.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, "19 Mayıs bizim için vazgeçilmez ve çok önemli. Mustafa Kemal Atatürk'ün '19 Mayıs 1919 benim doğum günüm' dediği bir gün. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile 'Yüzyılın Rotası' etkinliği kapsamında 16 Mayıs’ta Bandırma Vapuru dijital ortamda İstanbul’dan yola çıkacak ve 19 Mayıs Salı günü Samsun’a ulaşacak. Vatandaşlarımız internet üzerinden gün gün Bandırma Vapuru'nun içinde yaşananları takip edebilecek. Bunun yanı sıra Samsunluların görsel olarak 19 Mayıs coşkusuna ortak olması için bir tırı tiyatro sahnesine çevirdik." dedi.

Kurtuluş sürecini sokak sokak tiyatro gösterisi ile anlatacaklarını belirten Deveci, "19 Mayıs saat 19.19'da İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün doğum günü pastasını keseceğiz" diye konuştu.

Sahnede Atatürk'ü canlandıracak Yaşar Gündem vatandaşların balkonlarından bu coşkuya katılmasını isteyerek şu ifadeleri kullandı:

"Tırın üzerinde ilk kez Atatürk'ü canlandıracağım. Açıkçası tırın üzerinde ne olacağını ve nasıl karşılaşacağımızı ben de bilmiyorum. Geçmiş yıllarda Bandırma Vapuru'ndan indiğimizde karşımızda halkımız vardı ancak tırın üzerinde kavşak ve sokaklarda duracağız, balkonlarından bakan insanlara Atatürk'ün Samsun'a çıkışını, Kuvayımilliye destanını minik oyunlarla göstereceğiz. Ben de merakla o günü bekliyorum ve heyecanlıyım."

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR