Samsun Kent Müzesi Ziyaret İçin Hazır

Milli Mücadele döneminin ilk propaganda afişinin de yer aldığı Samsun Kent Müzesi, kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor.

Samsun Kent Müzesi Ziyaret İçin Hazır

Samsun Kent Müzesi Ziyaret İçin Hazır

Tüm dünyayı sarsan coronavirüs pandemisi nedeniyle mart ayından bu yana kapalı olan Samsun Kent Müzesi, kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor.

1 Haziran’da sanatseverlerle buluşacak olan Türkiye'nin 'Dünya Müze Haritası'nda bulunan tek kent müzesinde Milli Mücadele'nin ilk propaganda afişi de yer alıyor.

Dünya Müze Otoriteleri tarafından kurulan Avrupa Müze Akademisinin her yıl düzenlediği Avrupa Kent Müzeleri Akademileri Yarışması'nda 240 müze arasından en prestijli 6 müzeden biri seçilen Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Milli Mücadele döneminin ilk propaganda afişi olma özelliğini taşıyan Halaskaran-ı İslam afişinin de yer aldığı müzeyi 2018 yılında 25 bin, 2019 yılında 30 bin kişi ve bu sene müzenin açık olduğu 16 Mart'a kadar ise 3 bin 800 kişi ziyaret etti.

1 HAZİRAN'DA AÇILIYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı Müzeler Sorumlusu Tarih Uzmanı Ercan Yalçın, "1 Haziran'da müzelerimizi aktifleştireceğiz. Yeniden ziyaretçi alımlarına başlayacağız. Bu ziyaretler gerekli önlemler alınarak yapılacak. Fiziksel mesafe kurallarına uyulacak. Bir anda toplu ziyaretler gerçekleştirilemeyecek. 2 binamız var, bir binada en fazla 15 kişi fiziksel mesafe kurallarına uygun şekilde müzeleri gezebilecekler" dedi.

Milli Mücadele'nin ilk propaganda afişinin işgal kuvvetlerinin propagandalarına karşı yapıldığının söyleyen Ercan Yalçın, "Kurutuluş Savaşı'nın kıvılcımının atıldığı dönemlerde 1919 ve 1920 arasında bir propaganda savaşı da söz konusuydu. Özellikle mütareke döneminden sonra işgal İstanbul'unda ve Anadolu'da İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunanlar çeşitli propaganda faaliyetlerine girişti. Buna cevap olarak da Milli Mücadele'nin önderi Gazi Mustafa Kemal Paşa ve diğer komutanlarımızla birlikte basın hayatının önemli kişilikleri 'biz de kendi mücadelemizi nasıl anlatabiliriz' diye atılımlar ortaya koydular. Kent Müzesi'nde Cumhuriyet Odasında bulunan propaganda afişi de böyle duyguyla hazırlanmıştır. Halaskaran-ı İslam afişi, İslam Kurtarıcıları anlamına gelmektedir. Yalnızca vatanı kurtarmak değil, aynı zamanda İslam'ın bayraktarı olan Türkleri ve Osmanlı'yı da kurtarma misyonu üstlendiğini görüyoruz" dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR