Namaz ibadeti Müslümanlar için farz olan en temel ibadettir. Müslümanlık gereği olarak her gün beş vakit namaz kılmak gerekmektedir. Ancak inanan kullar isteyerek yada istemeyerek namazlarda eksiklikler yaşayabilir, namazlarını kazaya bırakabiliyorlar. Gün içinde en çok kaçırılan namazlar birisi sabah namazıdır. Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), sahabelerine ve ümmetine söylediklerinde en çok sabah namazı ve yatsı namazının üzerinde durmuştur. Hadislerinden birinde ‘Münafıka en ağır gelen namaz; yatsı ve sabah namazlarıdır. Eğer bilseydi o iki namazda ne var? Sürünerek dahi olsa onun ikisine gelirdi’ buyurmuştur. Peki sabah namazına nasıl kalkılır?

Namaz Kılmanın Niçin Gerekli Olduğunun Bilincince Olmak: Müslüman bir kulun neden namaz kıldığının bilincinde olması, namazlarına olan hassasiyetini arttıracaktır. Özellikle sabah namazına kalmasında yardım edeceği bir hakikattir. Namazın Allah katındaki değerini bilmek öncelikle yapılması gereken amellerden birisidir.

Namaza Kalkmaya Niyetlenmek: Sabah namazına kalmaya ciddi olarak niyet etmek gerekmektedir. Kalkabilirsem kılarım gibi cümleler niyetin ciddi olmadığını gösterir. Kalben ve gerçekten isteyerek niyet etmek gereklidir.

Erken Yatmak: Namazın değerini bilerek, ciddi anlamda niyet edilse dahi namaza kalkmak zorlaşabiliyor. Geç saatlere kadar uyumamak bunun en büyük nedenlerinden birisidir. Efendimiz yatsı namazını kıldıktan sonra çok vakit kaybetmeden yatardı.

Tedbir Almak: Tüm bu hususlara dikkat edip yine de kalkmakta zorluk çekiliyorsa hem maddi hem manevi tedbir almak gerekmektedir. Uyumadan önce Ayet-el Kürsi okunabilir. Bunun yanı sıra maddi tedbir olarak da saat kurmak namaza kalkmayı kolaylaştıracak önlemlerdendir.