'Roger Von Gunten'in resimlerinden oluşan sergi, 8 Haziran Perşembe günü Ankara'da sanatseverlerle buluşacak. Ankara CerModern Sanat Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Roger Von Gunten'in "Eden" isimli sergisi, 8 Haziran Perşembe ve 30 Temmuz tarihleri arasında CerModern'de ziyaret açılacak. Zürih'teki Kunstgewerbeschule Okulunda resim ve grafik tasarım eğitimi gören Roger Von Gunten, ressam Diego Rivera ve ressam Rufino Tamayo gibi Türkiye'de de tanınan sanatçıların başlattığı, "kırılma" anlamına gelen "rupture" akımının son temsilcileri arasında yer almaktadır.

Şu zamana kadar 80'in üstünde sergi açan Roger Von Gunten'in kendine has resimsel hayal gücü, eşsiz renk kullanımı ve güçlü çizgilerle "Çağdaş Meksika Batılı Sanatı"na dahil olan eserlerinin bulunduğu sergisi, 50 yıldır yaptığı çalışmalardan oluşuyor. Sergide Roger Von Gunten'in farklı ölçülerde 20 adet çizim ve akrilik resimleri yer alıyor.

GENÇ SANATÇILAR BİR ARAYA GELDİ

Kariyerlerine 1950'i yıllarda başlayan bir grup genç sanatçı, "rupture" (kırılma) adı verilen grup oluşturmak için toplandı. Ressamlar, 1940'lı yıllarda Meksika'da estetik duruştan çok görsel anlatımı yenilemek ve sosyal içeriğin değersiz söylemlerini ortadan kaldırmak için bir tür direniş yaklaşımı oluşturdu.