Sahabelerden biri Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’e Ramazan orucundan daha sonra en faziletli orucun hangisi olduğunu sordu. Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu: ‘Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan muharremde tutulan oruçtur.’ Muharrem ayının önemini sahabelerine ve ümmetine ‘Allah’ın ayı’ tabiriyle ifade etmiştir. Muhakkak bütün aylar Allah’ın ayıdır ama Efendimiz’in ifadesiyle muharrem ayının önemini ve iyi değerlendirilmesi gerektiği anlatılmak istenmiştir.

Alemlere rahmet Efendimiz, muharrem orucunu ramazan orucu ile birlikte dile getirmesi, isteyen kimselerin muharrem ayının tamamını yahut bir kısmını oruç olarak geçirebileceğini ima etmiştir. Muharrem ayında, aşura günü gibi önemli ve Müslümanlarca değerli bir gün bulunmaktadır. Efendimiz bu hadisiyle aşura orucuna da işaret etmiş olacağı düşünülmektedir.

Soruyu soran sahabe farz namazlarından sonra hangi namazın daha faziletli olduğunu sordu. Efendimiz, ‘Farz namazlardan sonra en faziletli namaz gece namazıdır’ buyurmuştur. Müslümanların ibadetleri ve diğer amellerin değeri insana verdiği zahmetle ölçülür. Sıkıntılı ve nefse zor gelen ibadetler Allah katında daha sevaptır. Gece namazının daha faziletli olmasının bir nedeni de gösteriş ve riyadan uzak olmasıdır.