Ramazan ayının gelmesiyle birlikte insanların camii ve türbe ziyaretleri daha anlamlı bir hal kazanıyor. Ramazan Ayının getirdiği huzur ve insanların birbirleri arasındaki uhuvvet duygusu camilerde güzel bir atmosfere dönüşüyor. İstanbulda bulunan camilerin ziyaretleri bir aya sığdırılamayacak kadar fazladır. Ancak özellikle içinde bulunduğumuz Ramazan ayının huzur dolu atmosferi bu camiilerde yoğun olarak hissedilmekte.

Sultan Ahmet Camii: Sultan Ahmet meydaında bulunan cami mavi, yeşil ve bayaz renklerdeki İznik çinileri ile süslenmiştir. Kubbesinde ve genelinde mavi rengin hakim olması adının Mavi Cami olarak da bilinmesini sağlıyor. Ramazan ayında en çok ziyaret edilen camilerin arasında yer alır. Ramazan'da düzenlemiş olduğu etkinliklerle bir çok insanın birlik içinde vakit geçireceği bir cami.

Eyüp Sultan Camii: Eyüp Sultan cami, Ramazan ayı haricinde olduğu gibi Ramazan ayında da en çok ziyaret edilen camilerin başında yer alıyor. Kutsal ve mavevi havasının yaı sıra camii Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırıldığı için İstanbul'un önemli tarihi eserlerinden biridir. Ramazan ayında yapılan etkinliklerle insanların huzur dolu anlar yaşamasına olanak veriyor.

Büyük Selimiye Camii: İstanbulun Üsküdar semtinde yer alan Büyük Selimiye Camii, 1801-1805 yılları araasında Sultan III. Selim tarafından inşa ettirilmiştir. Mimarı belli olmayan cami Barok ve Osmanlı sanatının izlerini taşımaktadır. Caminin görkemli yapısı ve huzur dolu havası insanların ziyaret nedenlerinden birisidir.

Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii): Camii Sultan Abdülmecid tarafından 1853 yılında yaptırılmıştır. Eşsiz boğaz manzarasının en güzel seyredildiği yerlerden birinde bulunan camii zarif yapısıyla ve görselliğiyle ziyaret edilen yerler arasında geliyor.

Süleymaniye Camii ve Külliyesi: Ramazan boyunca insanların severek ziyaret ettiği camilerden birisidir. Mimar Sinan tarafından ustalıkla inşaa edilen cami ziyaretçile huzur dolu bir Ramazan geçiriyor.

Sokullu Mehmet Paşa Camii: Mimar Sinan'ın en güzel cami ve külliye örneklerinden birisidir. Sultan Ahmet Camiine yakın olan Sokullu Mehmet Paşa Camii içerisinde bulundurduğu Hacer'ül Esved taşından üç parça bulundurması sebebiyle değerli bir camidiir. Yerli vatandaşlar olduğu gibi ziyaretiler arasında, caminin eşsiz çini çalışmalarını görmeye gelen turistlerde vardır.

Mihrimah Sultan Camii: Kanun-i Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah için yaptırdığı cami Üsküdar meydanında bulunmaktadır. Mimar Sinan'ın  ustalıkla yapmış olduğu camide Mihrimah Sultanın oğullarının türbeleride yer alıyor. Caminin huzur dolu atmosferi gelenlerin maneviyatını arttırmaya yetiyor.