23 Temmuz 2019
  • Istanbul 24.44°
  • Ankara 16.11°
  • Izmir 24°
İmsak 03:54
Güneş 05:44
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:37
Yatsı 22:19
BIST101.089
Dolar5,6797
Euro6,3637
Altın259,00

Ramazan Ne Zaman Başlıyor Ramazan Bayramı 2018 Ne Zaman

Ramazan ne zaman başlıyor? Ramazan bayramı 2018 ne zaman başlıyor? 2018 kurban bayrami tarihi ne zaman? Ramazan ayı ve akabinde gelen Ramazan Bayramı hakkında tüm merak edilenler

Ramazan Ne Zaman Başlıyor Ramazan Bayramı 2018 Ne Zaman

Ramazan ne zaman başlayacak? Bu soru vatandaşlar tarafından merak konusu olmaya başladı ve internette aranmaya başlandı. Müslümanlar tarafından çok büyük önem arz eden ve 11 ayın Sultanı olarak bilinen Ramazan ayına çok az bir süre kaldı. İşte 2018 yılının Ramazan ayının başlangıç ve bitiş tarihi.

Milyonlarca vatandaşın sabırsızlık içinde beklediği, Ramazan ayı ne zaman başlayacak? Ramazan bayramı tarihi ne zaman? İşte merakla sorulan soruların cevapları

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR 2018

11 Ayın sultanı olarak bilinen oruç ve ibadet ayı Ramazan bu yıl 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü başlayacak. Ramazan ayının bitişi ise 14 Haziran Perşembe akşamı olacak. Aynı zamanda 14 Haziran Perşembe akşamı Arefe günü olacak

2018 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan aynının bitimi ile başlayan Ramazan Bayramı, 15 Nisan 2018 Cuma günü başlayacak ve 3 gün sürecek

15 Haziran 2018 Cuma günü Ramazan Bayramı 1. günü.

16 Haziran 2018 Cumartesi günü Ramazan Bayramı 2. günü.

17 Haziran 2018 Pazar günü Ramazan Bayramı 3. günü.

RAMAZAN AYI’NIN ÖNEMİ

3 Aylar’ı uğurladığımız 11 ayın sultanı Ramazan ayı faziletlerle dolu bir aydır. Ramazan ayı, hayır ayı, yoksullara, yetimlere, öksüzlere ve düşkünlere yardım ayı ve bütün anlarıyla Kur’an ayıdır. Ramazanın diriltici özelliği, bütün insanlığı hidayete, mutluluğa ve doğru yola ulaştırmak için insanlığa gönderilen Kur’an-ı Kerim’in bu ayda inmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca İslam’ın temel esaslarından biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesinden dolayıdır. Bu ayın içinde tutulan oruç farz olan bir ibadettir.

ORUCUN FAZİLETLERİ:

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ay içerisinde yapılan, nafile olan namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, diğer aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz ibadet, diğer aylarda yapılan yetmiş farz gibi sevap kazandırır. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları af olur. Cehennem ateşinde azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca iftar verene de sevap verilir.

Ramazan ayında, emri altında bulunanların, işlerini kolaylaştıran, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler ve işverenler de af olur, Cehennemden azabından kurtulur. 11 ayın sultanı Ramazan ayında, Resulullah Efendimiz, esirleri azat eder, her istenileni verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapanlara, bütün sene boyunca bu işleri yapmak nasip olur.

Kur’an-ı kerim, Ramazanda inmeye başladı. Kadir gecesi, bu ayın içindedir. Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak ve sahuru geç yapmak sünnet bir ibadettir. Resulullah Efendimiz bu iki sünneti yapmaya çok önem gösterirdi.

2018 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

20 Ağustos 2018 Pazartesi ve 24 Ağustos 2018 Cuma günleri arasında olacak ve toplam 4 gün sürecek

RAMAZANDA ORUC TUTMAK KİMLERE FARZDIR?

Buluğ çağına ermiş olan, aklı melekeleri yerinde olan kadın ve erkek her Müslümana Ramazan ayında oruç tutmak farzdır.

RAMAZAN AYINDA KİMLER ORUÇ TUTMAYABİLİR

İlk olarak hastalar oruç tutmayabilir ve bir yerden bir yere yolculuk yapanlar tutmayabilir. İkrâh altında bulunanlar oruçtan muaftır. Gebelik ve emziklilik durumu da oruç tutmamaya sebeptir. Öte yandan düşkünlük derecesinde ihtiyarlık yani yaşlılık oruç tutmamaya sebepler arasındadır.

SAHURA KALKMAK ZORUNLU MU?

Namazda niyet ettiğimiz gibi oruçta da niyet etmek gerekmektedir. Bundan ötürü de sahura kalkıp o günkü tutulacak olan orucu tutmaya dille ve kalben niyet edilmesi daha uygun görülüyor.

 

Yorum Yaz

Diğer Kültür - Sanat Haberleri