Yüce Allah’ın alemlere rahmet olarak gönderdiği Hz. Muhammed (s.a.v.) yaptığı her hareketi ve davranışı ile kendinden sonraki insanlar için örnek alınabilecek en büyük kişi olmuştur. Efendimizin yaptığı her işte insanlık için büyük faydalar ve olumlu sonuçlar vardır. Bunlar zamanla bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmaya devam ediyor.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), ağız sağlığına ve dişlerine büyük önem vermiştir. Bu sebeple dişlerini misvakla temizlemiş ve misvak kullanmayı hem sahabelerine hemde ümmetine tavsiye etmiştir. Misvak sıcak bölgelerde yetişen "erak" ağacının kökleridir. Yapısında oldukça lif bulundurur. Biraz ıslatılıp ezilince fırçamsı bir hal alır. Hem mekanik hem de kimyevî olarak pek çok faydaları mevcuttur.

'Misvak kullanın. Zira misvak ağzı temizleyen ve Rabbin rızasını kazandıran bir alettir.' Hadis-i şerifi bizlere misvak kullanmanın öneminden ve faziletinden bahsetmektedir. Misvak Efendimizin sürekli baş ucunda bulunurdu ve uyandığı vakit ilk olarak misvak kullanırdı.

Misvakta bulunan on özellik şunlardır:

1- Ağzı iyi eder, yaraları geçirir.
2- Diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olur.
3- Göze cila verir.
4- Boğazda oluşan balgamı giderir.
5- Diş çürümesini önler.
6- Sünnete davet eder.
7- Melekleri sevindirir.
8- Rabbin kulundan razı olmasını sağlar.
9- İyi ve güzel yararlı işleri arttırır.
10- Mideye şifa verir.