Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de kurban ibadeti ile ilgili olarak, Hac suresinde ‘Kendilerine ait birtakım yararlara tanık olsunlar. Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. İşte bunlardan yiyin, sıkıntı içindeki fakiri de doyurun.’ buyurmuştur.

Ümmü Seleme radıyallahu anhâ’ nın ettiği rivayete göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: ‘Kimin kesecek kurbanı varsa, zilhicce ayı (nın hilâli) girince kurbanını kesinceye kadar saçından ve tırnaklarından hiçbir şey kesmesin.’

İslam dininde en önemli ibadetlerden bir tanesi de kurbandır. Kurban Müslümanlara Hz. İbrahim ve İsmail’in teslimiyetini ve Allah’a karşı büyük güven içerisinde olmayı göstermektedir. İslam dini insanlara neyi emrediyorsa muhakkak onların iyiliğine ve sağlığına fayda verdiği içindir. Yani her emir ve yasakta mutlaka bilinen yahut bilinmeyen hikmetler vardır.

Sevgili Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) her sene kurban vaktinde Allah için bu ibadetini yerine getirmiştir. Efendimiz, ‘Ademoğlu kurban kesme gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz kurbanlardan dolayı sıkıntı değil gönlünüz hoş olsun.’ buyurmuşlardır.