Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), Kur’an-ı Kerim ahlakına sahipti. Peygamberimiz günlük hayatını ve bütün ömrünü bu ayetlere göre yaşamıştır. Bütün hayatında fayda vermeyen hiçbir iş ile ilgilenmemiş gereğinden çok fazla dinlenmeye ve boş vakit geçirmeye yer yoktu. Müslümanların da gece ve gündüz yapabileceği pek çok hayırlı işler vardır. İnananlar için Peygamberimizin günlük yaşantısı bu konuda en güzel ve en değerli rehberdir. Efendimizin bir günü bireysel ve toplu olarak yerine getirdiği ibadetlerle doludur. Geceleri de Rabbi ile birlikte muhabbet halinde olurdu. Kendisinin hiçbir günahı olmadığı halde geceleri ayakları şişinceye kadar namaz kılar ve ibadet ederdi. Rabb’ini en çok seven ve ibadet eden kendisi idi.

Efendimiz her vesile le dua hali içinde olmuştur. Yatağa girerken, uyandığı vakit, eve girip çıkarken, yemek yerken ve bittikten sonra, mescide girerken, abdest alırken, yani her işinde Allah’a dua ederdi. Gün içerisinde yaşanabilecek sıkıntılar için her sabah Fetih suresinin okurdu, rızkın bereketlenmesi için Vakıa suresini, kabir azabından kurtulmak için Mülk suresinin okurdu.

Efendimiz farz namazlardan sonra daha faziletli olan teheccüd namazını aksatmazdı. Müslümanın tüm geceyi sadece uykuda geçirmesi büyük bir hüsran sebebidir. Efendimiz günlük ibadetlerinin yanında ailesi ile bir araya geldiğinde İslam şuurunda sohbetler ederi ailesi ile huzur ve saadet dolu muhabbetleri olurdu.