Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Ramazan Bayramlarında musallaya çıkmadan önce hurma yemeyi sünnet haline getirmesi, günümüzde bayramlarda tatlı yapma geleneğini meydana getirmiştir. Peygamber Efendimiz, bayramların kalabalıkla ve coşkulu bir şekilde kutlanmasını ister, bu günlerde folklorik gösterilere dahi izin verirdi. Araplar bayram günlerinde en güzel kıyafetlerini giyer, at veya deve yarışları düzenlerler ve def çalarak dans ederlerdi. İslam’ın gelmesi ile kadın erkek birlikte oyunlar yasaklanmış, uygun şartlarda eğlencelere izin verilmiştir.

Müslümanlar bayram günlerinde musalla denilen geniş bir sahada kadınların ve genç kızlarında katılımıyla bayram namazı ile başlardı. Peygamber Efendimiz bayram günlerinde Müslümanların kalabalık olmalarını ve coşkulu bir şekilde bayram kutlamalarını isterdi. Bayram günlerinde silah, kılıç gibi savaş aletlerinin, bir huzursuzluk çıkarmaması için taşınmasını yasaklamıştır. Bunun yanında mızrak ve kalkan gibi oyunlar düzenlenip oynanmıştır.

Peygamber Efendimiz’in bayram günlerinde musallaya çıkmadan önce hurma yemesi gelenek haline gelmiş, daha o zaman un, tereyağ, bal ve hurmadan tatlılar yapılırdı. 380 yıllarında Bağdat’ta kurulan bayram sofralarının 150 metreye yakın olduğu ve bu sofralarda tatlıların sunulduğu rivayet edilmiştir.