Perre Antik Kent'teki Kazılarda Üzüm İşliği Keşfedildi

Adıyaman'daki Perre Antik Kent'te 9 adet üzüm işliği keşfedildi. Kommagene Uygarlığının 5 büyük kentinden birisi olan Perre Antik Kent'teki kazılar titizlikle yürütülüyor.

Perre Antik Kent'teki Kazılarda Üzüm İşliği Keşfedildi

Perre Antik Kent'teki Kazılarda Üzüm İşliği Keşfedildi

Perre Antik Antik Kent'te yaklaşık 1,5 ay önce başlayan kazı çalışmalarında, M.Ö. 1. yüzyıl ile tarihlendirilen Perre Antik Antik Kent'te önemli yapılar ortaya çıkarıldı.

Adıyaman Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen kazılarda Perre Antik Kent nekropol alanda ilginç pres (sıkma) tekniği kullanılarak yapılan 9 adet üzüm işliği ortaya çıkartıldı.

Kayalar oyuluyor ve ağırlık, T şeklindeki mekanizmada kalaslara bağlanarak üzümlerin sıkılması sağlanıyor. Sıkılan üzüm suları kayalardaki dinlendirme haznelerine akıyor. Yetkililer, üzüm işliklerinin sıralı ve 9 adet olmasından dolayı buranın fabrikasyon üretim yapan bir yer olduğunu ifade ediyor.

MERDİVEN KEŞFEDİLDİ

Perre Antik Kent'teki iki bölgede süren kazı çalışmalarında ayrıca 128 metre uzunluğunda merdiven keşfedildi.

Kazı Başkanı Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, 'Kommagene Uygarlığının 5 büyük kentinden birisi olan Perre Antik Kentinin M.Ö.1. yüzyılda yapılmış olan nekropol alanında sosyal yaşam alanı ve fabrikasyon türünde üzüm (şarap) işlikleri tespit edildi. Bu üzüm işliklerinden 9 adet ortaya çıkartıldı. 4 Eylül’de başladığımız kazıda, 9 adet üzüm işliği ve mimari yapılar, yine aynı şekilde 128 metre uzunluğunda merdiven yapısı ortaya çıkartıldı. Daha önce 1 tane üzüm işliği bulunmuştu. Biz burada şarap üretim yeri olduğunu düşünüyorduk. 2020 yılında yapmış olduğumuz kazılarda 9 adet ortaya çıkmasıyla burada ciddi anlamda fabrikasyon türünde şarap işliğinin olduğu ortaya çıktı. Burada gördüğünüz sistem bir kalas sistemidir. Kalas sisteminin ön kısmında ise bir ağırlık taşının olması, ortada ise ‘T’ şeklinde bir mekanizma ile beraber üzüm bastırılıyor ve üzüm tekrar sıkıldıktan sonra işlik yerine akıtılıyor. Burada da dinlenmeye çekiliyor. Daha sonra da pitoslara koyuluyor' açıklamasında bulundu.

Perre Antik Kentte 2001 ve 2009 yılları arasında yapılan kazılar, 2020 yılına kadar durmuştu.

Bu sene tekrar başlatılan kazılara Kültür ve Turizm Bakanlığının ödeneğinin yanında, İl Özel İdare Müdürlüğü de kazıların devam etmesi için ödenek çıkarttı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR