Patara'da Antik Kenti'nde Heyecanlandıran Keşif

Patara Antik Kenti'nde kazı çalışmaları sırasında bulunan 1900 yıllık kadın heykeli heyecan yarattı.

Patara'da Antik Kenti'nde Heyecanlandıran Keşif

Patara'da Antik Kenti'nde Heyecanlandıran Keşif

Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Fahri Işık ve ekibi tarafından 1988'de başlatılan kazı çalışmaları 1999'dan bu yana da Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında sürüyor. Kazı çalışmalarında yeni buluntular ise heyecan yaratıyor.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, 14 Mayıs'ta sahne binası kazılarında yeni bir heykel bulduklarını açıkladı.

Roma dönemine ait başı bulunmayan ve kaliteli mermerden yapılan 1,57 metre boyundaki heykel son derece iyi durumda.

Prof. Dr. Işık, Patara Tiyatrosu’nun sahne binasının inşasına, o dönemde kentin önde gelen vatandaşlarından olan Quintus Vilius Titianus'un başladığını ve ölümünden sonra da kızı Vilia Prokla’nın tamamladığını söyledi. Ayrıca, sahne binasına çok sayıda heykel yaptırdığını ve yerleştirdiğini anlattı.

Arkeolojide 'Küçük Herkulaneumlu' olarak bilinen çok tanınmış bir heykel tipine ait olan eserin bir imparator eşini, Vilia Prokla’nın kendisini veya aile fertlerinden birini tasvir ettiği düşünülüyor. 

"BU HEYKEL ARKEOLOJİ İÇİN ÇOK KIYMETLİ"

Antik Likya’dan günümüze kalan heykel sayısının çok az olduğunu belirten Prof. Dr. Işık, bu nedenle bulunan her heykel kalıntısının Likya arkeolojisi için çok kıymetli olduğunu anlattı.

Patara’nın bu çok zengin hayırsever kadını Vilia Prokla’nın tiyatro sahne binasını ve heykelleri, M.S. 147 yılında İmparator Antoninus Pius’a adayarak, açılışını yaptığını anlatan Prof. Dr. Işık, ele geçen eserlerin Likya’nın Roma Çağı plastiği için büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Işık, “Bilimsel araştırmalar özellikle eserlerin yerel ustalar tarafından mı, yoksa başka ekollerden gelen sanatçılar tarafından mı yapıldığı konusunda yoğunlaşacaktır" dedi.

Patara Tiyatrosu sahne binası önündeki çalışmaların, daha önceki kazılarda ortaya çıkan buluntularla eşleştiğini belirten Prof. Dr. Işık, tüm heykellerin belirli bir konsept doğrultusunda yapıldığını ve bu konseptin araştırılması ile figürlerin tanımlamasının bir proje kapsamında gerçekleştirileceğini söyledi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR