Bilecik'in Söğüt ilçesinde Ertuğrul Gazi tarafından 13. yüzyılda inşa ettirilen 40 kişiyi içine alabilen mescit, Osmanlı'nın ilk tarihi eseri olarak biliniyor ve burayı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.Osmanlı devletinin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'nin otağını ilk kurduğu Söğüt'te bulunan mescit, içinde kuyu bulunduğu için yöre halkı buraya ''Kuyulu Mescit'' ismi ile de anılıyor.

Bazı yıllarda restorasyon çalışmalarına giren, Yunan işgalinde büyük zarar gören uğrayan mescitteki kuyu, 2011'de Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğünce düzenlenen restorasyon çalışmaları esnasında tesadüf eseri bulundu. Mescit, restorasyonun ardından 29 Temmuz 2011'de kılınan cuma namazıyla birlikte ziyaretçilerinin hizmetine açıldı.

Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Taner Bilgin, Söğüt'ün 600 yıllık Osmanlı devletinin egemenliğini yaşadığı ve filizlendiği topraklar olduğunu hatırlatarak, Ertuğrul Gazi'nin sadece 400 çadırla geldiği bölgede ibadet mekanına duyulan ihtiyaçtan dolayı bu mescidin yaptırıldığını ifade etti.Mescitin 1280 yılından önce inşa edilmiş olabileceğini ancak detaylı bir kaydın bulunmadığını söyleyen Bilgin, 'Osmanlı Devleti’nde tarih yazıcılığı 1300'lü yıllardan sonra başladığı için kesin bir tarihi bilgi öne sürmek mümkün değildir’ dedi.