Osmanlı'nın İlk Kadın Ressamı Mihri Müşfik Hanım Kimdir?

Kültür-sanat dünyasında her zaman kadınların kendisini ifade etmesi gerektiğini savunan ilk kadın ressamımız Mihri Müşfik Hanım'ın biyografisini sizler için derledik.

Osmanlı'nın İlk Kadın Ressamı Mihri Müşfik Hanım Kimdir?

Osmanlı'nın İlk Kadın Ressamı Mihri Müşfik Hanım Kimdir?

İlk Türk kadın ressamımız Mihri Müşfik Hanım 26 Şubat 1886 yılında Kadıköy'deki Rasim Paşa Konağı'nda dünyaya gelmiştir.

Edebiyat ve müzik alanında iyi bir eğitim alan Mihri Hanım, Sultan 2. Abdülhamid'e sunduğu resmin beğenilmesiyle saray ressamı Zonara'dan ders alma şansını yakalamıştır. 2 yıl eğitim alan Mihri Hanım, öğrenimini Roma ve Paris'te sürdürmüştür. Müşfik Bey ile o yıllarda evlenen Mihri Hanım bu yüzden Mihri Müşfik olarak anılır.

Pek çok kadın sanatçının yetişmesine önderlik eden Mihri Hanım, ülkemizde çağdaş Türk kadın ressamlarının ilkidir. O dönem genç kızlar için resim atölyeleri de gerçekleştiren Mihri Hanım, bir portre ressamıdır.

Edebiyat-ı Cedide şairlerinin yazdıklarını resimleyen Mihri Hanım 1915 yılında Tevfik Fikret öldükten sonra yüzünün heykelini yaparak ilk mask çalışması yapan sanatçı unvanına da sahip olmuştur.

1914 yılında İnas Sanayi-i Nefise Mektebi'nin kurulmasını sağlayan sanatçı buranın kadınlara açılmasını sağlayarak kadın ressamlara öncü olmuştur.

Atatürk'ün ayakta pelerinli bir portresini de yapıp kendisine veren usta ismin günümüze ulaşmış 150 eseri bulunur.

Hakkında yazılar yazılan, önemli dergilere resimleri kapak olan Mihri Hanım'ın eserleri yurt dışında da sanatseverlerle buluşmuştur.

Sanata adadığı ömrü Amerika'da yoksulluk ve yalnızlık içinde 1954 yılında son buldu ve kimsesizler mezarlığına gömüldü.


Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR