Ramazan ayının gelmesiyle birlikte fırınların önünde kuşkusuz pide kuyrukları oluşuyor. Ramazan denilince akla gelen ilk şeylerden birisidir pide. İftara saatler varken kuyruklarda sıra olunmaya başlar. Ezan sesiyle birlikte devam eden pide kuyrukları Ramazan ayında insanlar arasındaki sevgiyi ve muhabbeti de arttırdığı bir gerçektir.

İftar sofralarımızı süsleyen Ramazan pidesi bizlere Osmanlı döneminden gelen bir lezzettir. Günümüzde çoğunlukla Ramazan ayı gelince üretime başlanılan pide Osmanlı’da saraylarda iftar sofralarında olmazsa olmaz idi. Fırınların önündeki oluşan kuyruklar bugün olduğu gibi Osmanlı fırınlarının önünde de oluşuyordu. Osmanlı insanı pide olmadan iftar sofrasına oturmazdı. Pide gelmeden iftara başlamayan vatandaşlar pide uğruna iftarını geç yapmaya bile razı olurlardı.

Osmanlı’ daha Ramazan ayı gelmeden Ramazan hazırlıklarına başlanılırdı. Fırıncılar tüm Ramazan hazırlayacak olan pidenin malzemelerini tedarik ederlerdi. Pidenin gelişmesi için önemli bir merkez olan İstanbul’da türlü fırıncılar marifetlerini göstermeye çalışırlardı. Fırınlarda Ramazan ayına özel pide pişiricileri çalıştırılırdı. Osmanlı’da insanları birbirine bağlayan unsurlardan biridir pide. İftar sofralarında büyük küçük herkesin birlikte paylaştığı bir lezzettir.