Günümüzde göstermiş olduğumuz bir çok adetler bize Osmanlı Devlet'i döneminden kalan kültürel gelenek ve göreneklerimiz arasına yer alıyor. Bu gelenek ve göreneklerden bazıları şunlardır :

Kahve İkramı: Osmanlı'da saray ve konaklarda gelen misafirlere kahve bir tören eşliğinde ikram edilirdi. Misafirlere kahve gümüş bir tepsi ile servis edilirken kahvenin yanına tatlı olarak reçel ikram ederlerdi. Kahveyi sıcak tutmak için kor ateş kullanırlardı. Günümüzde en bilindik adetlerden birisidirkahve ikramı. Osmanlı İmparatorlu'ğu zarif bir ruha sahip olduğundan, kahvenin yanına getirilen suyu misafir kahveden önce içerse aç olduğu anlaşılırdı ve yemek sofrası kurulurdu.

Kına Gecesi: Osmanlı'da düğün için eğlenceler çeyizin eve gönderilmesi ile başlardı. Çeyizi götüren takımın önlerinde kumaşlar, meyveler, çiçekler süslenmiş eşyalar taşınırdı. Ertesi günü gelin hamamı yapılırdı. Kına gecesi hamamdan sonraki gün gerçekleşirdi. Kına gecesinde gelin, arkadaşları ve yengeleri ile bindallısını giyerdi. Bindallı ağır süs işlemeleri ile özenle hazırlanırdı. Günümüzde olduğu gibi genç kızlar ellerinde mumlar ile gelinin etrafında eğlenirlerdi.

Lohusa Gelenekleri: Geleneklerin içeriside lohusa hazırlıklarının önemli bir yeri vardır. Hazırlıklar hamilelik süresinin altıncı ayında başlanırdı. Doğum için gelecek ebeye hazırladıkları süslü eşyaları hediye ederlerdi. Doğum sonrasında müjde vermek amacıyla şerbet hazırlanırdı. Yakın komşu ve dostlara dağıtılan bu şerbet sürahisi doğan bebeğin cinsiyetine göre kırmızı veya mavi kurdela kullanılırdı.

Sünnet Düğünü: İslam dininin gereği olarak erkek çocukları genellikle 5 ila 11 yaşları arasında sünnet edilirler. Eski zamanlarda sünnetçilik görevini berberler de yapardı. Tek rakamlı yaşlarda sünnet yaptırmayı tercih ederlerdi. Maddi durumu iyi olan aileler fakir çocukların sünnetlik görevinide üstlenirlerdi.