Sanayi alanındaki hızlı gelişmeler ile seri üretimdeki artış el işleriyle geçimini sağlayan esnaf sayısının düşmesinde en büyük faktör oldu. Anadolu insanı geçimini yıllarca el işçiliği yaparak sağladı. Bu alanda yemenicilik önemli bir esnaf dalı sayılıyordu. Ancak günümüzde yemenicilik sadece birkaç ustanın üretimiyle ayakta kalıyor. Osmanlı kültürünü de üzerinde taşıyan yemeni Anadolu topraklarından Hollywood’a kadar süregelen bir tarihe sahip.

Truva,Harry Potter ve 300 Spartalı gibi yapımlarını Hollywood’un üstlendiği filmlerde rastlanan yemeni modelleri ülkemize gelen turistler tarafından da ilgi kaynağı oluyor.
Unutulmaya yüz tutmuş bir sanat dalı olan geleneksel yemenicilik modern sanatla birleştirilmesi fikrinden yola çıkan Yemenizi, kendisini sosyal sorumluluk projesi olarak görüyor. Yemenizi, yöre insanına ekonomik alanda katkıda bulunmak, yemenicilik zanaatını yeniden harekete geçirmek ve en önemlisi kültürel mirası yaşatmayı amaçlıyor.

Yapımı tamamen eş işçiliği ve doğal yollarla, hiçbir kimyasal kullanmadan üretilen yemeniler insanın sağlığı açısından önemli bir yere sahip. Ayak mantarını önlediği gibi ayak hastalıklarına da faydalı olduğu biliniyor. Ayrıca yemeninin alt ve üst tabanları içine koyulan kil vücutta oluşan elektriğin toprağa aktarılmasına yardımcı oluyor.