Oğuz Atay Doğum Gününde Anılıyor

Tutunamayanlar eseri ile Türk Edebiyatına damga vurmuş yazar Oğuz Atay doğum gününde anılıyor. Peki Oğuz Atay Kimdir? Oğuz Atay Eserleri Nelerdir?

Oğuz Atay Doğum Gününde Anılıyor

Ünlü yazar Oğuz Atay'ın en sevilen eserlerinden biri Tutunamayanlardır. Yazarın bu eserin basımı ve satışı devam etmektedir. Atay, 86. doğum gününde anılmaktadır. Ünlü isim sosyal medyada gündem olmuştur.

Oğuz Atay, 12 Ekim 1934 yılında Kastamonu’da doğdu. Babası hukukçu, bir süre CHP milletvekilliği yapmış olan Mehmet Cemil Atay, annesi Fransız bir anne ve Türk babadan doğma Muazzez Zeki Hanım’dır. 1939 yılında babasının milletvekili seçilmesi üzerine ailesiyle Ankara’ya geldi. İlköğrenimine Ankara’da Devrim İlkokulunda başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi mezunudur. Anayol Mühendislik Şirketinde altı ay mühendis olarak çalıştı. Bu yıllarda Beyoğlu’ndaki Baylan Pastanesine sık sık giderdi. Ferit Edgü, Demir Özlü, Hilmi Yavuz ve Onat Kutlar gibi isimlerle arkadaşlık etti. 1957 Aralık ayında yedeksubay olarak askere gitti. Askerliğin ilk altı ayını İstanbul’da, kalanını Ankara’da geçirdi. Ankara’da geçen bu zamanda Pazar Postası dergisi çevresinde toplanan gençlerle arkadaşlık etti. Ece Ayhan’ın, Korkut Boratav’ın evindeki toplantılara katıldı. Cevat Çapan ve Vüs’at O. Bener ile sıkça birlikte oldu. Mayıs 1959 yılında askerlik bitince İstanbul’a döndü.

1959-62 yıllarında İstanbul’da Denizcilik Bankası İstanbul Şehir Hatları İşletmesinde çalıştı. 1961’de modacı terzi Fikriye Fatma Gürbüz ile evlendi. Bu evlilikten 1962 yılında Özge adlı bir kızı oldu. 1962 yılında bir arkadaşı ile inşaat şirketi kurdu. Bir yandan da 1960 yılında girmiş olduğu İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Bölümündeki öğretim üyeliğini sürdürdü. Burada topografya ve yol inşaatı dersleri okuttu.

1967’de boşandı. Aynı yıl şirketinin faaliyetini durdurdu. Evliliği bitince birkaç ay babasıyla yaşadı, daha sonra Beyoğlu civarında bir yere taşındı. Aynı dönemde son on yılında kendisine kader arkadaşlığı yapan Sevin Seydi yaşamına girdi. Meydan Larousse lugat ve ansiklopedisinde redaksiyon ve son okuma işlerini yürüttü 1973 yılında Hürriyet gazetesi için yayımlanan Türkiye 1923 ve 1973 Ansiklopedisi için madde yazarlığı yaptı. 1974 yılında sanat muhabiri Pakize Kutlu ile evlendi. 1975 yılına gelindiğinde doçent oldu. 1976 yılında hastalandı. Beyninde çıkan bir tümör nedeniyle, bir süre Londra’da tedavi gördü. Bu hastalıktan kurtulamadı ve İstanbul’da öldü. Yazar, Edirnekapı Şehitliği’ne, annesinin yanına gömüldü.

ESERLERİ

Tutunamayanlar

Korkuyu Beklerken

Bir Bilim Adamının Romanı

Tehlikeli Oyunlar

Oyunlarla Yaşayanlar

Günlük

Eylembilim

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR